Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. máj. 2021Blažena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar
Primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar
06.08.2015 14:20 Domov
V spore o 8-miliónovú pohľadávku bude mesto Martin zastupovať Kubina
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.08.2015 14:20 Domov

V spore o 8-miliónovú pohľadávku bude mesto Martin zastupovať KubinaMARTIN – V kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole bude mesto Martin pred Ústavným súdom SR zastupovať Peter Kubina, známy aj ako právny zástupca v prípade ústavnej sťažnosti bývalého generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.


Rozhodli o tom mestskí poslanci na dnešnom mimoriadnom rokovaní, pričom išlo o vynútenú zmenu. Advokátska kancelária Tora Legal, ktorá v kauze osemmiliónovej pohľadávky zastupovala mesto doposiaľ a v prípade úspechu mala dostať odmenu dva milióny eur, totiž požiadala o ukončenie spolupráce.

Martinskí poslanci mali možnosť vybrať si medzi Kubinom a exministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. V obidvoch prípadoch išlo o ponuku bezplatných právnych služieb. „Som spokojný s výberom, pretože advokát Peter Kubina je renomovaný ústavný právnik na Ústavnom súde SR. Celá kauza sa takýmto spôsobom aj odpolitizuje a nikto už nebude môcť spochybňovať nejakú výšku odmeny, ale hlavne nasmeruje celé vnímanie tejto kauzy na meritum veci, a to je, že tu ide o škandalózne rozhodnutie súdov, že boli porušené naše ústavné práva a že ide o bezprecedentný útok na verejné financie,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar. Hrnčiarovi bolo vyčítané, že právnickú kanceláriu Tora Legal mesto vybralo a sľúbilo jej dvojmiliónovú odmenu bez verejnej súťaže. „Bolo všetko prerokované na verejnom mestskom zastupiteľstve, poslanci boli oboznámení so zmluvou a hlasovali za podpis tejto zmluvy,“ reagoval primátor. 

 

Dôvodom ukončenia zmluvy s mestom je podľa advokátky a majiteľky advokátskej kancelárie Tora Legal Alexandry Čižmárikovej to, že pozornosť médií sa odklonila od podstaty kauzy a senzáciou sa stala samotná spolupráca medzi mestom a advokátkou. „Z taktického hľadiska je pre mesto určite lepšie, aby sa pozornosť médií sústredila skôr na dodržiavanie princípov právneho štátu prostredníctvom predvídateľných súdnych rozhodnutí a spravodlivého súdneho procesu,“ uviedla Čižmáriková v liste martinskému primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi, o ktorom agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová. 

 

Najvyšší súd SR 26. februára 2015 rozhodol, že mesto Martin musí v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole, a.s. zaplatiť 8,4 milióna eur. Pre mesto bol rozsudok neprijateľný. Obrátili sa preto na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a ten sa stotožnil s podnetom a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Zároveň mesto Martin požiadalo o odklad vykonateľnosti. Uznesenie o odklade vykonateľnosti vydal senát Najvyššieho súdu SR 19. júna. Peter Kubík 17. júna podal návrh na začatie exekúcie, ktorej sa mesto na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR zatiaľ vyhne. 

 

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún. Pôvodným majiteľom niekoľkomiliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme. Pohľadávku vo výške viac ako 8,4 milióna eur aktuálne vlastní firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok