Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.10.2014 12:11 Domov
V okrese Zlaté Moravce sa rozšírila akútna vírusová hepatitída typu A
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.10.2014 12:11 Domov

V okrese Zlaté Moravce sa rozšírila akútna vírusová hepatitída typu AZLATÉ MORAVCE - Zdravotníci v Nitrianskom kraji zaznamenali epidemický výskyt ochorenia na akútnu vírusovú hepatitídu typu A.


V okrese Zlaté Moravce je doteraz sérologicky potvrdených 27 prípadov žltačky, z toho 23 u rómskeho obyvateľstva a osôb žijúcich v podmienkach s veľmi nízkym hygienickým štandardom, informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. Žltačka sa vyskytla v obciach Čaradice, Tekovské Nemce, Červený Hrádok i v Zlatých Moravciach. Viacero prípadov ochorenia zaznamenali zdravotníci aj v obci Šalov v okrese Levice, kde sa žltačka potvrdila zatiaľ u 20 ľudí. Všetci chorí z obidvoch okresov boli izolovaní a liečení na Infekčnej klinike v Nitre. Niektorí už nemocnicu opustili, stále však prichádzajú noví pacienti. 
      

Ochorenia na akútnu vírusovú hepatitídu typu A boli zaznamenané vo všetkých vekových skupinách, choré sú celé rodiny. V okrese Zlaté Moravce bola žltačka potvrdená u 13 detí do veku 16 rokov. Najviac prípadov ochorenia sa vyskytlo v Čaradiciach. Z 18 nakazených bývalo 14 na jednej adrese, bez zabezpečenia vody, sociálnych zariadení a s veľmi nízkou hygienickou úrovňou. Zdravotníci zaočkovali v okrese Zlaté Moravce v ohniskách nákazy zhruba tisíc ľudí. Nariadené bolo aj mimoriadne preventívne očkovanie u detí do 15 rokov žijúcich v podmienkach s veľmi nízkym hygienickým štandardom, poštárov či vodičov autobusov, čo bolo približne sto ľudí. V Šalove v okrese Levice sa zoznam ľudí podozrivých z nákazy vyšplhal na stovku, zaočkovaných bolo 135 ľudí. 
      

V súvislosti s výskytom ochorenia bol prerušený výchovnovzdelávací proces v školských zariadeniach v Tekovských Nemciach, Červenom Hrádku a Spojenej škole Zlaté Moravce. Materské školy na základe preventívnych návrhov opatrení na zabezpečenie predchádzania vzniku a šírenia tohto prenosného ochorenia musia vo zvýšenej miere venovať pozornosť individuálnemu používaniu predmetov osobnej hygieny, ako aj čisteniu a dezinfekcii, vrátane hračiek. Veľké obchodné reťazce s vysokou koncentráciou obyvateľstva boli upozornené na dôkladné a častejšie zabezpečovanie sanitačných opatrení v prevádzkach. Zvýšenú pozornosť je potrebné upriamiť na čistenie a dezinfekciu nákupných košíkov, sociálnych zariadení a iných komponentov, ktorých sa najčastejšie zákazníci dotýkajú. Zároveň boli hygienikmi upozornení na dôslednú kontrolu a zabezpečovanie osobnej a prevádzkovej hygieny pracovníkmi predajní pri manipulácii s potravinami. 
      

Základným hygienickým pravidlom v rámci nešpecifickej prevencie je dôsledné umývanie si rúk po použití záchodu a pred jedlom, dodržiavanie zásad hygieny a správnej výživy, najmä čo sa týka hygieny prípravy potravín. Podozrivým z nákazy bolo odporúčané obmedziť cestovanie a návštevy aj v rodinách. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie. 
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok