Únia nevidiacich a obchodná spoločnosť spúšťajú projekty na preventívne meranie zraku

NETKY.SK • 17 Január 2017, 14:42 • 2 min
Únia nevidiacich a obchodná spoločnosť spúšťajú projekty na preventívne meranie zraku

BRATISLAVA - V roku 2017 podstúpi približne desať tisíc slovenských detí v predškolskom veku od troch do šesť rokov preventívne meranie zraku vo svojej materskej škole zadarmo. Ide o celoslovenský preventívny program s názvom Zdravé oči už v škôlke, v rámci ktorého deťom z približne 200 škôlok vyšetria zrak pomocou skríningového autorefraktometra, ktorý s vysokou mierou spoľahlivosti odhalí existujúce alebo začínajúce vývinové zrakové poruchy u detí.

slovakia

left justify in out

Novinárom ho dnes na tlačovej konferencii spolu s ďalším programom s názvom Nákupný asistent pre nevidiacich predstavilo vedenie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolu s partnerom týchto projektov, spoločnosťou BILLA Slovensko.


Pilotný projekt Zdravé oči už v škôlke spustili v roku 2011. Podľa slov riaditeľky Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Tatiany Winterovej však bol veľmi obmedzený len na niektoré mestá, celoslovensky a najmä systémovo funguje od roku 2014. Hlavným cieľom tohto programu je pomôcť zlepšiť zrak deťom už v materských školách a predísť vývinu zrakových chorôb u detí alebo ich primeranou liečbou včas odstrániť.

 

"Deti často nevedia, že majú so zrakom problém, nevedia to pomenovať a štyri až päť dioptrií si dokážu vykompenzovať vlastnými technikami. Okolie tak nemusí nič poznať," vysvetlila Winterová. Dodala, že rodičia odhalia zrakový problém svojich detí vo väčšine prípadov až pri nástupe do školy, vtedy však môže byť už neskoro. Preto je podľa nej odhaľovanie problémov u detí nutné už v predškolskom veku.

 

"Za tri roky (2014, 2015 a 2016, pozn. SITA) sa nám podarilo skontrolovať zrak 23 142 deťom a vydali sme odporúčania 3 954 deťom," povedala Winterová. Zo štatistiky únie z minulého roka vyplýva, že v Košickom kraji vydali odporúčania pre 300 detí z 39 materských škôl, pre 246 detí z 27 škôlok v Žilinskom kraji a 183 deťom z bratislavských 19 škôlok. V ostatných krajoch zistili v roku 2016 poruchy zraku menej ako 100 deťom. Jedno meranie zraku dieťaťa bezdotykovým autorefraktometrom stojí tri eurá, spoločnosť BILLA tak podľa slov jej marketingovej riaditeľky Denisy Pernicovej podporí tento projekt sumou 30-tisíc eur.


Doktor a prednosta Kliniky detskej oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Anton Gerinec zdôraznil, že približne desať percent detí do desať rokov trpí ďalekozrakosťou a astigmatizmom. Od puberty začína u detí problém s krátkozrakosťou, ktorú Gerinec nazval civilizačným fenoménom. "Ak túto chybu odhalíme v útlom veku, predpíšu sa dieťaťu okuliare, a vidí. Ak by sme to neurobili, dieťa za rok alebo dva začne škúliť, čo je oveľa náročnejšia liečba, až operácia," vysvetlil.


S návrhom druhého projektu Nákupný asistent oslovila spoločnosť BILLA úniu nevidiacich ako prvá. Ide o systém konkrétnych opatrení s cieľom uľahčiť nevidiacim zákazníkom alebo zákazníkom s iným zrakovým postihnutím nákup v potravinách. Podľa manažérky pre fundraising únie nevidiacich Ivany Potočňákovej takáto služba na Slovensku doteraz chýbala. Túto službu plánuje spoločnosť BILLA sprístupniť celoplošne vo všetkých 136 predajniach BILLA na Slovensku ešte v tomto roku.

 

V týchto dňoch už testujú tieto služby v bratislavských predajniach na Nobelovom námestí, na Segnerovej ulici a v Cubicone v Mlynskej doline. Cieľom je, aby vyškolení pracovníci BILLY pomohli ľuďom so zrakovým postihnutím od jeho vstupu do predajne, cez výber potravín a orientáciu medzi regálmi, až po balenie nákupu pri pokladni a vyprevadenie z obchodu. "Aj človek, ktorý chce pomôcť, vie viac poškodiť ako skutočne pomoc dodať. Musíme byť citliví, lebo každý náš zákazník je iný," uviedol generálny riaditeľ BILLA Slovensko Dariusz Bator. Spolu s úniou preto vytvorili informačné a vzdelávacie video, na základe ktorého sa budú zamestnanci BILLY v prípade zákazníka so zrakovým postihnutím riadiť. Špeciálne školenie absolvovali vedúci predajní a zamestnanci bratislavských predajní, ktoré projekt začínajú ako prvé.


Nevidiaca PR manažérka únie Dušana Blažková uviedla, že v predajniach obchodov narážajú ľudia so zrakovým postihnutím hneď na niekoľko problémov. Najväčší problém je orientácia, mnohé predajne majú záľubu presúvať regále z miesta na miesto alebo majú zúžené priestory, v ktorých nevidiacim a slabozrakým hrozí nebezpečenstvo pádu alebo zhodenia na seba nejakých produktov. Slabozrakí majú problém aj s malými písmenami napísanými cenami alebo nejasnými piktogramami ovocia a zeleniny, na ktoré dobre nevidia. "Problém môže byť aj to, ak je nedostatočne alebo nevhodne osvetlená predajňa," povedala Blažková.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies