Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
04.08.2022 15:45 Domov
Studne v okolí rieky Slaná sú bezpečné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.08.2022 15:45 Domov

Studne v okolí rieky Slaná sú bezpečnéBRATISLAVA – Zástupcovia organizácií ministerstva životného prostredia (MŽP) sa na včerajšom medzirezortnom krízovom štábe zhodli na stálej potrebe monitorovania podzemných vôd v okolí toku rieky Slaná a na výbere efektívneho technologického riešenia zastavenia vytekania znečistenej vody z bane.


O ňom sa rozhodne už budúci týždeň. Zástupcovia MŽP, Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, Výskumného ústavu vodného hospodárstva, Vodohospodárskej výstavby aj Slovenského vodohospodárskeho podniku sa zhodli na zriadení expertnej skupiny, ktorá na základe svojej odbornosti a analýz odobratých vôd a ich prúdenia posúdi hydrologické monitoringy banských diel.

 

 

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra zmonitoruje aj sedimenty a spoločne so Slovenským vodohospodárskym podnikom budú monitorovať zloženie vody vytekajúcej do rieky.
      

Podľa odberov, ktoré vykonal 26. júla 2022 Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave, sa nebezpečné látky v studniach nenachádzajú. Pracovníci odobrali vzorky vôd z 20 studní v okolí rieky Slaná a ani v jednej vzorke nebolo zistené prekročenie najvyšších medzných hodnôt pre arzén, nikel a sírany.

 

 

V dvoch  vzorkách boli prekročené hodnoty mangánu. V tomto prípade ide s najväčšou pravdepodobnosťou o vplyv geologického podložia, pretože zvýšené hodnoty mangánu sú tu evidované dlhodobo. V 5-tich vzorkách boli prekročené hodnoty železa. Koncentrácie železa sú však v hodnotách, ktoré sú z odborného hľadiska zdravotne nevýznamné.

 

Možno vás zaujme: Problematiku rieky Slaná bude riešiť medzirezortný krízový štábreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  Facebook/TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok