Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. feb. 2021Viktor
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.02.2021 11:16 Ekonomika
Štát pomôže ľuďom bez domova. Cez výzvu im chce ponúknuť strechu nad hlavou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.02.2021 11:16 Ekonomika

Štát pomôže ľuďom bez domova. Cez výzvu im chce ponúknuť strechu nad hlavouBRATISLAVA - Pomoc pre ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením prináša najnovšia eurofondová výzva, ktorú podpísala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.


O nenávratný finančný príspevok z výzvy „Dostupné bývanie s prvkami housing first“ môžu požiadať subjekty a organizácie, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb podľa zákona a pracujú s ľuďmi bez domova.

 

Výzva zabezpečí ľuďom strechu nad hlavou
„Pred vypuknutím pandémie bol chudobou ohrozený skoro každý šiesty obyvateľ Slovenska. Koronakríza ešte viac zhoršila situáciu mnohých sociálne slabších skupín, ktoré teraz potrebujú našu výraznejšiu pomoc. Najnovšia výzva pomôže ľuďom zabezpečiť to najpodstatnejšie - strechu nad hlavou. Lebo domov je hlavným predpokladom pre to, aby si ľudia mohli nájsť prácu, aby deti mohli vyrastať so svojimi rodičmi a boli úspešné v škole, “ vyhlásila vicepremiérka Remišová.

 Na pomoc v oblasti bývania pre ľudí ohrozených chudobou je vyčlenených 5,65 milióna eur, z čoho 3,8 milióna eur pôjde z Európskeho sociálneho fondu a zvyšok zo štátneho rozpočtu.

 

Kto sa môže uchádzať o príspevok?

O nenávratný finančný príspevok vo výške 20 až 400 tisíc eur sa budú môcť uchádzať občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, cirkevné organizácie a záujmové združenia právnických osôb, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb.

Z výzvy sa podporí široké spektrum aktivít, ktoré spája snaha získať strechu nad hlavou pre tých, čo ju nemajú.

 

 

„Veľká časť týchto ľudí potrebuje napríklad odbornú právnu pomoc pri riešení ich dlhov, alebo tiež pomoc pri evidencii na úradoch práce, ktorá je nevyhnutná pre nárok na zdravotné poistenie,“ vysvetlila ministerka Remišová.

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ: Ako je to s prepadnutou miliardou eur? Maslo na hlave majú pravdepodobne všetci

 

Vyššie platy pre sociálnych pracovníkov
Financie z výzvy „Dostupné bývanie s prvkami housing first“ pôjdu aj na sociálne poradenstvo, sprevádzanie a zabývanie klientov, ako aj na vyhľadávanie vhodného bývania.

 

Mimovládne organizácie môžu získať tiež príspevok pre týchto ľudí na nájomné (bez energií), komunitnú prácu v teréne či aktivity potrebné na sociálne začlenenie a mnohé ďalšie.

 

 

Zároveň, môžu byť v rámci oprávnených výdavkov podporené mzdy sociálnych pracovníkov, psychológov, asistentov bývania, supervízorov a pracovníkov pre bytové otázky.

Výzvu, ktorú odsúhlasil Centrálny koordinačný orgán Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a podpísala ju vicepremiérka Remišová, v najbližších týždňoch vyhlási ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZOVANÉ Nicholsonová zvažuje odchod z SaS, mala už informovať aj vedenie strany

 

Až 16% Slovákov žije na hranici chudoby
Podľa údajov Štatistického úradu SR žilo na Slovensku v roku 2019 v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia približne 877 tisíc ľudí, čo je vyše 16 % obyvateľov.

 

Znamená to, že ich ohrozoval minimálne jeden z troch prejavov chudobynízky príjem, neschopnosť dovoliť si tovary a služby nevyhnutné pre normálny život alebo veľmi nízka pracovná intenzita.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok