Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová
26.02.2021 13:12 Ekonomika
AKTUALIZOVANÉ: Slovensko získa na projekty takmer 800 miliónov eur. Sú určené na prekonanie koronakrízy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.02.2021 13:12 Ekonomika

AKTUALIZOVANÉ: Slovensko získa na projekty takmer 800 miliónov eur. Sú určené na prekonanie koronakrízyBRATISLAVA – Slovensko získa na zmiernenie dopadov koronakrízy takmer 800 miliónov eur. Vicepremiérka Veronika Remišová priblížila, kam pôjde finančná injekcia, ktorú Slovensko dostane z EÚ na zvládnutie dopadov pandémie COVID-19.


  • aktualizované 26. februára 15:38

Vicepremiérka a ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová avizovala, že Slovensko na boj proti koronakríze získa 780 miliónov eur v rámci programu RE-ACT.

 

Peniaze majú stlmiť negatívne dopady pandémie

„Slovensko dostane z REACT-EU odhadom až 780 miliónov eur. Je to vlastne navýšenie eurofondov ešte na programové obdobie 2014 - 2020. Sú to rýchle peniaze, ktoré musíme využiť do troch rokov. Určené sú nielen na boj s dopadmi pandémie, ale tiež pomôžu rozvoju Slovensku v rôznych oblastiach,“ uviedla ministerka

 

Dodala, že tieto peniaze sa budú čerpať ešte v tomto programovom období, teda do konca roku 2023Ako uviedla Remišová, prvé výzvy by mali byť vyhlásené najneskôr v júni.

 

„V boji s pandémiou a ekonomickou krízou Slovensku vo výraznej miere pomáhajú financie z európskych zdrojov. Potom, ako sa nám vlani podarilo na boj s pandémiou presunúť vyše miliardu eur z eurofondov, dostane Slovensko ďalšiu výdatnú pomoc z nástroja REACT-EU,“ vyhlásila Remišová. 

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Vláda odklepla Krajniakov kurzarbeit, ktorá by mala zefektívniť finančnú pomoc zamestnávateľom v krízových obdobiach

 

 

"Cieľom je, aby to boli rýchle projekty, všetky musíme stihnúť do konca roka 2023," povedala ministerka s tým, že tieto peniaze môžeme využiť na revitalizáciu, obnovu ekonomiky a udržanie pracovných miest.

 

Až 65 percent peňazí z tohto balíka budú vyčlenené do operačného programu ľudské zdroje. Finančná pomoc pôjde tiež do zdravotníctva, pre ľudí v prvej línii boja s COVID-19, do školstva, verejnej dopravy, na budovanie verejnej zelene v mestách, zateplenie domov či potravinovú a hygienickú pomoc pre ohrozené skupiny obyvateľstva.

 

 

Značná časť eurofondov je určená na podporu a udržanie pracovných miest, čiže tzv. kurzarbeit. Ďalšie prostriedky budú investované do projektov na vytvorenie nových pracovných miest

 

Peniaze dostane Slovensko v dvoch fázach. Od 12. februára máme k dispozícii až 616 miliónov eur, zvyšných 164 miliónov eur príde v roku 2022.

 

Ako budú prerozdelené peniaze z balíka?
Operačný program Ľudské zdroje - 401,2 miliónov eur
Integrovaný regionálny operačný program - 246,8 miliónov eur
Operačný program potravinovej a základnej materiálovej pomoci - 24 miliónov eur
Operačný program Efektívna verejná správa - 108 miliónov eur

 

Revízia operačných programov

„Návrh na rozdelenie peňazí z REACT-EU je výsledkom dohody všetkých dotknutých rezortov a s Európskou komisiou sme o ňom rokovali už od septembra minulého roka. Teraz sme výsledný návrh predložili EK a tá už k nemu nemá žiadne zásadné výhrady,“ povedala ministerka.

Záverečná fáza rokovaní k REACT-EU s Európskou komisiou sa ukončila vo februári. V rámci nej sa dolaďovali posledné detaily využitia týchto zdrojov.

 

V súčasnosti už má Slovensko od Európskej komisie potvrdený predbežný súhlas s financovaním navrhovaných aktivít vrátene ich finančného vyčíslenia.

 

„V tejto fáze musíme v spolupráci s dotknutými rezortmi sústrediť naše úsilie na čo možno najskoršie ukončenie procesu revízie operačných programov, a to v nadväznosti na navyšovanie ich rozpočtov,“ dodala vicepremiérka Remišová.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková, TASR.sk

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok