Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. aug. 2022Elena
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
21.09.2021 20:21 Domov
Slovensko požiadalo EÚ o radu. Chce zvýšiť zaočkovanosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2021 20:21 Domov

Slovensko požiadalo EÚ o radu. Chce zvýšiť zaočkovanosťBRUSEL - Prosbu voči partnerom z eurobloku tlmočil na zasadnutí Rady EÚ v mene SR diplomat Martin Klus. Spomenul tiež dôležitosť spoločného boja proti šíreniu dezinformácií.


Slovensko požiadalo krajiny EÚ o dobré rady ohľadom očkovania proti koronavírusu a vyzvalo na spoločný boj proti dezinformáciám šíriacim sa na internete týkajúcich sa vakcín a očkovania. Uviedol to štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus po skončení utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

 

Klus v Bruseli pripomenul, že najúčinnejším bojom proti pandémii je očkovanie. Poukázal pritom na veľké rozdiely v miere začkovanosti medzi krajinami eurobloku. Uviedol, že mal "emotívny príspevok" o tom, že mieru zaočkovanosti na Slovensku ovplyvňujú rôzne dezinformácie a propaganda, čo vníma ako problém."Poprosil som našich európskych priateľov či nám v tomto vedia pomôcť, napríklad zdieľaním osvedčených postupov v tom, ako sa im podarilo zvýšiť zaočkovanosť, alebo, aby sme spoločne prehovorili k niektorým sociálnym platformám, ktoré neriešia, že sa aj prostredníctvom nich šíria nepravdy, cez rôzne boty a falošné profily," uviedol slovenský diplomat.

 

Prečítajte si tiežZuzana Čaputová hovorila na Valnom zhromaždení OSN o klimatickej kríze i distribúcii vakcín

 

Klus dodal, že jeho výzvu podporili viacerí diplomati a rovnaký postoj má podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič, ktorý na tomto formáte rokovaní zastupuje exekutívu EÚ. Šefčovič sa podľa jeho slov tiež vyjadril v tom duchu, aby sa úspešnejšie krajiny podelili o dobré skúsenosti z očkovacích kampaní s ostatnými krajinami. "Vieme o tom, že eurokomisia pracuje na diskusii o tom, ako majú fungovať sociálne platformy, a ja sa prihováram za to, aby to netrvalo dlho, aby sme nemali smutnú zimu, prípadne ešte smutnejšiu jar," odkázal Klus.

 

Brexit 

 

Šefčovič podľa jeho slov informoval Radu ministrov o najnovšom vývoji britsko-európskych vzťahov a otázkach spojených s protokolom o Írsku a Severnom Írsku, ktorý je súčasťou dohody o brexite. "Situácia je problematická. Hovorí sa, že medzi dobrými priateľmi by mali byť dodržiavané dobré zmluvy, ale tu sa ukazuje, že severoírsky protokol je problémom najmä pre britskú stranu, ktorá žiada jeho revíziu. My hovoríme už niekoľko týždňov, že je dôležité, aby sa tento protokol nevypovedal jednostranne a hľadáme riešenia," vysvetlil Klus.

 

Možno vás zaujmeSvet pomaly rozdeľujeme na dve časti, varuje generálny tajomník OSN

 

Spresnil, že Šefčovič diplomatov informoval o tom, že eurokomisia pripraví do konca septembra návrh riešení. Vyjadril pritom nádej, že sa pomocou týchto riešení podarí nájsť potrebný kompromis, ktorý zachová európsku jednotu a pomôže Írsku a Severnému Írsku odstrániť nedoriešené problémy.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok