Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.07.2019 17:13 Environetky
Slovensko a Česko sa opäť spoja: Pomocou unikátnej chytrej sieti na prenos elektrickej energie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.07.2019 17:13 Environetky

Slovensko a Česko sa opäť spoja: Pomocou unikátnej chytrej sieti na prenos elektrickej energieV strednej Európe vznikne unikátny projekt, ktorý počíta s nasadením inteligentných sietí do distribučných sústav. Vďaka týmto technológiám budú do vybraných lokalít nasadené nové komunikačné prvky a chytré riadenie zaťaženia, čo zaistí v budúcnosti okrem iného podporu pripájania obnoviteľných zdrojov.


Projekt nazvaný ACON (Again Connected Networks) budú spolu realizovať český E.ON Distribúcia a Západoslovenská distribučná (ZSD). Uskutoční sa vďaka podpore zo strany Európskej únie, ktorá ho podporí vo výške 91,2 milióna eur. Počíta sa s nasadením kľúčových prvkov vo vybraných lokalitách v podobe nových komunikačných prvkov a inteligentného riadenia zaťaženia. Tieto riešenia do budúcnosti pomôžu zaistiť stabilitu dodávok pri vyššom podiely obnoviteľných zdrojov.

 

Projekt inteligentných sietí podporil slovenský minister hospodárstva, ktorý spolu s českým ministrom priemyslu Karlom Havlíčkom podpísali s realizátormi inteligentných riešení dohodu o podpore zavádzania podobných technológií.

 

"Na to, aby slovenské hospodárstvo držalo krok s globálnou konkurenciou, nevyhnutne potrebujeme inovatívne riešenia. Ministerstvo hospodárstva podporuje inovácie v slovenských mestách a oblasť Smart Cities. Preto veľmi vítam projekty ako ACON, vďaka ktorému získame aj cenné skúsenosti v oblasti inteligentných sietí v regióne strednej a východnej Európy. Aj s pomocou tohto projektu získame nové komunikačné prvky a tiež inteligentné riadenie. Následne sa zvýši informovanosť, zlepší prepojenie a v budúcnosti budeme môcť využívať distribučne sústavy na širšie nasadenie obnoviteľných zdrojov aj prístup k digitálnej infraštruktúre,” uviedol minister hospodárstva SR Peter Žiga. Informuje portál obnovitelne.cz.

 

 

Európe sa projekt páči

 

Za Európsku komisiu podporil nástup chytrých riešení pre reguláciu siete podpredseda komisie Maroš Šefčovič. "Veľmi pozitívne vnímam najmä to, že ACON je prvý medzinárodný projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi európskymi projektmi spoločného záujmu. Som rád, že aj tento projekt je jeden z konkrétnych príkladov, ako energetická únia pomáha modernizovať európske hospodárstvo a jeho priemysel a umožňuje realizáciu inteligentných (smart) riešení. Zároveň uľahčí aj zapojenie miestnych obnoviteľných zdrojov, elektromobilov a batérií pre skladovanie energie," uviedol Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu.

 

Na modernizáciu distribučnej sústavy budú využívané Smart Grid technológie, prostredníctvom ktorých sa vytvorí technické prostredie, umožňujúce realizáciu iných inteligentných riešení v budúcnosti. Ide o historicky prvý česko-slovenský projekt, zameraný na masívne nasadzovanie najmodernejších smart technológií, ktoré umožnia nástup "novej energetiky", založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch.

 

"ACON je úplne v súlade s našou stratégiou, masívne zavádzať do distribučnej siete inteligentné technológie, ktoré nám umožnia zlepšiť efektivitu i bezpečnosť dodávok elektriny a zároveň skvalitniť diaľkové riadenie sietí. To prinesie najmä zlepšenie infraštruktúry v pohraničných oblastiach na pomedzí Moravy a Slovenska. Chytré siete sa stanú oporným bodom pri budovaní distribučnej siete na nasledujúce desaťročie, kedy domácnosti aj firmy budú chcieť zapojiť viac solárnych panelov, elektromobilov a batérií," uviedol Zdeněk Bauer, predseda predstavenstva E.ON Distribúcia.

 

Cieľom projektu ACON je modernizácia a zvýšenie efektívnosti distribučnej sústavy, ako aj prehlbovanie cezhraničnej spolupráce medzi Českou a Slovenskou republikou, čím sa výrazne posilní integrácia trhov s elektrinou oboch krajín a budú vytvorené podmienky pre vznik ekonomicky výhodnej elektrizačnej sústavy s malými stratami a s vysokou kvalitou a bezpečnosťou dodávok.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok