Testovaných na slovensku
183764
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6681653
Úmrtí svetovo
391997
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.09.2018 15:15 Relax
Školy budú sledovať údaje o žiakoch už len elektronicky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.09.2018 15:15 Relax

Školy budú sledovať údaje o žiakoch už len elektronickyBRATISLAVA - Zníženie byrokracie a adresnejšie financovanie škôl a školských zariadení. To je cieľom zberu štatistických údajov zo škôl prostredníctvom Rezortného informačného systému (RIS). Podľa zákona totiž budú školy údaje o počte žiakov či zamestnancov zasielať od septembra elektronicky. Informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.


Zber údajov sa bude realizovať v období od 15. do 30. septembra. Po spracovaní sa tieto údaje stanú podkladom pre financovanie škôl a školských zariadení, pričom ako referenčný register bude slúžiť už len RIS.

 

"Pre celý rezort školstva to predstavuje veľký krok vpred, ktorý by mal priniesť zníženie byrokratickej záťaže škôl a poskytnúť presnejšie informácie pre rozhodovanie ministerstva," uviedla ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) a dodala, že predpokladom adresného financovania je, aby školy a školské zariadenia zadali údaje do systému korektne a v stanovenom termíne.

 

Zástupcovia škôl zadávajú údaje do RIS-u prostredníctvom svojich školských informačných systémov. Pre väčšiu informovanosť škôl a školských zariadení zabezpečil rezort na začiatku leta sériu desiatich školení po celom území Slovenska, na ktorých sa zúčastnili zástupcovia vyše 3200 škôl a školských zariadení.

 

Ďalšie školenia prebiehali od začiatku septembra v spolupráci s odbormi školstva na okresných úradoch v sídle krajov, pričom boli zamerané na detailné oboznámenie sa s používaním portálu na zber údajov. Zúčastnili sa na nich zástupcovia viac ako 4000 škôl a školských zariadení.

 

"Ak predstavitelia škôl zistia akýkoľvek nesúlad údajov alebo budú potrebovať s niečím pomôcť, môžu sa obrátiť na operátorov nášho kontaktného centra na e-mailovej adrese helpdesk@iedu.sk," dodala Lubyová.

 

Nový spôsob posielania údajov pre výpočet financovania má školám ušetriť administratívu. Údaje, ktoré budú raz v systéme, nebude nutné vypisovať do papierových formulárov. Úlohou RIS je tiež priniesť dôležité informácie a štatistiky, ktoré budú mať neskôr využitie v praxi.

 

"Ak napríklad na strednú školu nastúpi nový žiak, škola informácie o ňom nebude musieť prácne získavať. Stačí, ak do systému zadá špecifické EDUID žiaka a údaje o ňom získa automaticky," uviedol rezort školstva. Informácie z RIS-u pre Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny môžu v budúcnosti nahradiť podľa rezortu školstva súčasné potvrdenia o návšteve školy. To ušetrí čas nielen samotným školám, ale aj žiakom a ich rodičom.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok