Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2022Arnold
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
29.04.2022 15:04 Domov
Školstvo potrebuje reformný skok a my ho práve zažívame, uviedol Gröhling
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2022 15:04 Domov

Školstvo potrebuje reformný skok a my ho práve zažívame, uviedol GröhlingBRATISLAVA – Reformný skok, ktorý potrebuje školstvo, sa stáva realitou. Pri príležitosti splnených míľnikov a žiadosti o takmer polmiliardovú platbu z plánu obnovy to v piatok uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Na význam schválených reforiem v rámci národného plánu obnovy poukázali aj ministri z ďalších rezortov.


Gröhling vyjadril radosť nad tým, že po troch reformách v oblasti regionálneho školstva sa podarilo naplniť reformné ambície aj prípade vysokého školstva i Slovenskej akadémie vied (SAV). V súvislosti so splnenými míľnikmi zdôraznil benefity, ktoré prinesie vysokoškolská reforma. Upozornil napríklad na to, že v rámci zvýšenia kvality výučby bude možné spájanie vysokých škôl. „Na tento účel je z plánu obnovy vyčlenených 120 miliónov eur,“ dodal minister.

 

 

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Ľudovít Paulis v prípade reformy SAV pripomenul, že o transformáciu inštitúcie sa dvakrát neúspešne pokúšali predchádzajúce vlády. „Nám sa to podarilo aj v spolupráci sa samotnou akadémiou, transformácia umožní flexibilnejšiu hospodársku formu a možnosť efektívne ťažiť z duševného vlastníctva, ktoré v rámci SAV bude vznikať,“ doplnil Paulis.

 

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková považuje za takmer symbolické, že splnenie podmienok pre žiadosť o prvú platbu z plánu obnovy dokončilo schválenie súdnej reformy a reforma súdnej mapy. „Reforma justície je kľúčová pre obnovenie v dôvery v právny štát,“ zdôraznila ministerka, presvedčená o tom, že nová organizácia súdov prispeje k ich efektívnejšiemu konaniu.

 

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v rámci splnených míľnikov pripomenul vytvorenie nových útvarov polície s celoslovenskou pôsobnosťou a organizačné zmeny, smerujúce k intenzívnejšiemu boju proti korupcii, praniu špinavých peňazí a environmentálnej kriminalite. „Verím, že ciele, ktoré sme si v tejto oblasti dali, bude možné s týmito zmenami efektívnejšie dosiahnuť,“ uviedol Mikulec.

 

 

Slovensko na základe splnenia 14 požadovaných míľnikov žiada o prvú platbu z plánu obnovy vo výške takmer 460 miliónov eur. Európska komisia má teraz dva mesiace na posúdenie žiadosti, potom to posunie na Radu, ktorá má ďalší mesiac na schválenie. Ide o prvú žiadosť zo série celkovo desiatich v najbližších rokoch, do ktorých je rozdelený plán obnovy. V rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti Európska komisia plánuje poskytnúť štátom EÚ celkovo 672,5 miliardy eur. Granty z toho tvoria 312,5 miliardy eur, zvyšných 360 miliárd eur je vo forme úverov. Pre Slovensko je alokovaných približne 6 miliárd eur v grantoch.

 

Možno vás zaujme: Lipšic odmieta zneužívanie pohrebu otca. Rázny odkaz pre Ficareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok