Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. máj. 2022Bernard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
02.11.2021 05:59 Domov
Rodičia protestovali pred rezortom spravodlivosti. Hrozia hromadnými hladovkami!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.11.2021 05:59 Domov

Rodičia protestovali pred rezortom spravodlivosti. Hrozia hromadnými hladovkami!BRATISLAVA - Dôvodom je oddeľovanie detí od rodičov, keď sa pár rozíde či rozvedie.


Viacero rodičov v pondelok večer protestovalo pred Ministerstvom spravodlivosti (MS) SR. Chceli tak upozorniť na to, že odbory sociálnoprávnej ochrany detí, mnohí advokáti a súdy svojvoľne zasahujú do života detí a za konflikty rodičov ich trestajú segregáciou od jedného z rodičovInformoval o tom viceprezident a generálny manažér Rady pre práva dieťaťa Jozef Tinka.

 

 

Emočné zneužívanie detí

"Štát si zakrýva oči pred tým, že vytesnenie rodiča z duševného prežívania dieťaťa je problémom verejného zdravia. Brániť dieťaťu, aby naplnilo svoje citové potreby k druhému rodičovi, znamená páchať na dieťati psychické násilie a zhoršovať jeho zdravie a psychosociálny vývoj," priblížil Tinka problematiku tzv. vymazaných rodičov.

 

Rada pre práva dieťaťa tvrdí, že riaditeľka Národného koordinačného strediska Mária Vargová pre riešenie problematiky násilia páchaného na deťoch zlyhala.

 

 

Ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) žiadajú, aby zvážil zotrvanie Vargovej vo funkcii riaditeľky a aby vytvoril pracovnú skupinu, ktorá vypracuje národný program riešenia problematiky emočného zneužívania detí.

 

Rodičia požadujú riešenia

Protestujúci tiež žiadajú ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby informovala o tom, aké legislatívne zmeny a v akom časovom horizonte pripravuje.

 

Informovali tiež o tom, že zvažujú ďalšie kroky vrátane sťažnosti na medzinárodné inštitúcie. Nevylúčili ani skupinovú hladovku pred ministerstvami.

 

 

MS SR v reakcii uviedlo, že rozumie nespokojnosti rodičov, ktorí sa chcú starať o svoje dieťa a nie je im to umožnené. Za svoju úlohu považuje urobiť všetko pre to, aby systém na súdoch fungoval.

 

Rodinná agenda

Hovorí, že si vyžiadalo množstvo spisov zo súdov, ktoré sa týkali rozhodnutí o dieťati. Vykonalo tiež podrobný prieskum, aby dokázalo identifikovať prípadné nedostatky.

 

"Naším úsilím je tiež cez súdnu mapu zorganizovať súdy tak, aby sa sudcovia mohli špecializovať na rodinnú agendu a boli tak schopní čo najskôr a s čo najväčšou odbornosťou rozhodovať," zdôraznil rezort spravodlivosti.

 

 

Poukázal tiež na to, že na súdoch zavádzajú tzv. multidisciplinárny prístup pri rozhodovaní o dieťati. Doň majú byť zapojení všetci tí, ktorí vedia o danej rodine a dieťati a môžu napomôcť pri správnom rozhodovaní v danom prípade. 

 

Teda psychológovia, kolúzni opatrovníci, sociálni pracovníci, mediátori, znalci, rovnako širšie využívanie mimosúdneho riešenia či pravidlo osobného vypočutia dieťaťa vo vhodne upravených priestoroch súdu. Multidisciplinárny prístup podľa MS SR už pilotne testuje deväť okresných a tri krajské súdy na Slovensku.

 

Prečítajte si tiež: Zvrátené? Nepochopené? Matka kojí svojich školopovinných synov! Čo si o tom myslíte?reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  Unsplash, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok