Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Zľava: Bratislavský primátor Matúš Vallo, bratislavský župan Juraj Droba, riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan, riaditeľ odboru zdravotníctva BSK a lekár krajaTomáš Szalay
Zľava: Bratislavský primátor Matúš Vallo, bratislavský župan Juraj Droba, riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan, riaditeľ odboru zdravotníctva BSK a lekár krajaTomáš Szalay
18.01.2021 12:28 Domov
REPORTÁŽ V Bratislave otvorili nové odberové miesto. Župa predstavila aj jednu novinku, ktorá zefektívni testovanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.01.2021 12:28 Domov

REPORTÁŽ V Bratislave otvorili nové odberové miesto. Župa predstavila aj jednu novinku, ktorá zefektívni testovanieBRATISLAVA - V areáli Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na Sabinovskej ulici v Ružinove začína oddnes fungovať mobilné odberové miesto (MOM) pre kľúčovú infraštruktúru. Hlavné mesto ako aj jej mestské časti chcú prevziať zodpovednosť nad epidemiologickou situáciou v Bratislave na seba. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo uviedol, že už nechcú byť rukojemníkmi vládnych sporov.


Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval bratislavský župan Juraj Droba za účasti primátora Bratislavy Matúša Valla.

 

V Ružinove otvorili ďaľšie odberové miesto

„Koronavírus ochromil úplne všetko. Dennodenne bojujeme s obmedzeniami, zatvorenými prevádzkami, obchodmi, či prípadným rušením služieb pre verejnosť. Aby nemuseli k takémuto kroku pristúpiť aj samosprávy, rozhodli sme sa zriadiť vlastné odberné miesto. Slúžiť bude najmä na testovanie ľudí, bez ktorých by bolo fungovanie mesta ohrozené. Verím, aj takto prispejeme k tomu, aby sa život úplne nezastavil a obyvatelia kraja dostávali kvalitné služby. Zdôrazňujem, že testovanie je iba dočasným riešením. Skutočným riešením je očkovanie. To je nádejou, že sa v dohľadnej dobe budeme môcť vrátiť do bežného života,“ povedal bratislavský župan Juraj Droba.

 

"Toto unikátne MOM bude slúžiť najmä na testovanie kľúčovej infraštruktúry. Sú to ľudia, ktorí nám pomáhajú zabezpečiť denno-denne fungovanie krajiny, miest a obcí. Sú to policajti, vodiči, smetiari a vodári, a niektoré ďalšie profesie," vysvetlil Droba s tým, že MOM bolo zriadené v spolupráci s hlavným mestom.

 Projekt prichádza aj s viacerými vylepšeniami. „Výhodou tohto odberného miesta je, že bude fungovať cez elektronický rezervačný systém. Takže žiadne dlhé rady a čakanie v zime. Od budúceho týždňa ho bude môcť využívať aj verejnosť prostredníctvom svojich ambulantných lekárov. Váš lekár Vám teda bude môcť priamo z ambulancie rezervovať termín. Rezervačný systém pre všetkých lekárov v kraji zakúpi župa,“ ozrejmil riaditeľ odboru zdravotníctva BSK a lekár krajaTomáš Szalay.

 

 

"Lekár vám bude môcť priamo z ambulancie rezervovať konkrétny termín na tomto MOM. Rezervačný systém pre všetkých lekárov v kraji zabezpečí a zakúpi bratislavská župa," uviedol Juraj Droba s tým, že testovanie je iba dočasným riešením.

 

Prečítajte si tiež: KORONAVÍRUS: Na Slovensku pribúda zaočkovaných a hospitalizovaných

 

V Bratislavskom kraji je veľký záujem o očkovanie

Za najdôležitejšie považuje čo najrýchlejšie zaočkovanie všetkých obyvateľov kraja. "Dobrou správou je, že podľa nášho prieskumu až tri štvrtiny obyvateľov BSK sa budú chcieť dať zaočkovať," doplnil.

 "Toto spoločné miesto bude slúžiť pre nás, pre zamestnancov Dopravného podniku Bratislava (DPB), Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu, mestskej polície či mestského pohrebníctva Marianum. Ide o stovky až tisícky zamestnancov, len DPB má 2 500 zamestnancov," uviedol primátor Matúš Vallo.

 

Dodal, že prioritou mesta je navýšenie trvalých odberových miest, ktoré budú dostupné obyvateľom na pravidelné testovanie počas celého týždňa.

 

Prečítajte si tiež: Pozrite si, kam sa bez negatívneho výsledku testu nedostanete po 27. februári a aké obmedzenia nás čakajú

 

MOMiek bude postupne pribúdať

"Pozitívnym rozhodnutím vlády SR oproti novembru je rozhodnutie, že sa budú uznávať aj výsledky PCR testov a testovania v MOM, ostáva nám však otestovať minimálne 200-tisíc ďalších ľudí, ktorí, predpokladám, že budú mať o to záujem," doplnil Vallo.


Podľa Valla je dôležité, že vláda umožnila zriadiť viac MOM jedným subjektom v jednej mestskej časti.

 

 

"Podarilo sa nám tak dosiahnuť, že už dnes máme Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Bratislave odsúhlasených predbežne 31 priestorov, ktoré môžu slúžiť ako odberové miesta po celý deň, aj počas víkendov," spresnil primátor.

 

Vallo tiež zdôraznil, že bratislavské samosprávy sa budú snažiť otvoriť na prvú vlnu testovania aspoň 300 odberných miest, niektoré už najbližší štvrtok, resp. piatok.

 

"Počas najbližšieho týždňa musíme urobiť všetko preto, aby každý, kto od 27. januára bude pre nové pravidlá vlády potrebovať 'modrý papierik' na prácu alebo pobyt v prírode, ho mohol získať čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie," podotkol Vallo.

 

Rezervačný systém zefektívni testovanie

Financovanie projektu bude zabezpečené z viacerých zdrojov. Časť bude hradená z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a ďalšia časť z prostriedkov župy a hlavného mesta.

 

Eurofondy by mali pokryť náklady na zriadenie odberného miesta. Župa a hlavné mesto budú financovať zdravotníkov a administrátorov systému. Antigénové testy a ochranné pomôcky zabezpečuje štát.

 

„Pre obyvateľov kraja máme ešte jednu dobrú správu. Obciam a mestám ponúkame možnosť využiť župný elektronický rezervačný systém. Vďaka nemu sa budú môcť záujemcovia o testovanie v celoplošnom skríningu prihlásiť na konkrétny čas. Takýto systém nielenže zvýši komfort obyvateľom, ale aj zníži riziko nákazy v dlhých radoch,“ uzavrela riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan.

 

Mohlo by vás zaujímať: Remišová ako jediná na hlasovaní vlády nepodporila celoplošné testovaniereklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  BSKNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok