Prípravné zápasy: Portugalci remizovali s Holandskom, Taliani prehrali s Argentínou

NETKY.SK • 15 August 2013, 11:13 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti Lotyšska remizovali v stredajšom prípravnom stretnutí v Tallinne s domácim Estónskom 1:1. Súper Slovenska v kvalifikácii MS 2014 bol síce v zápase lepším tímom, ale nedokázal premeniť viaceré dobré šance.

Estónci prišli v 43. minúte o vylúčeného Aleksandra Dmitrijeva po druhej žltej karte, no aj v oslabení išli do vedenia, keď si v 68. minúte Dmitrij Kruglov dobre nabehol na center a prekonal brankára súpera. Lotyši vyrovnali o šesť minút, keď do čierneho trafil Arturs Zjuzins, ktorý sa presadil strelou k pravej žrdi.

Ďalšiemu kvalifikačnému súperovi Slovákov z Litvy nevyšiel zápas v Luxembursku, hoci po prvom polčase viedol 1:0. V druhom dejstve Luxembursko otočilo vývoj. Slováci sa s Litvou v boji o Brazíliu už nestretnú, vo Vilniuse aj v Žiline s ňou remizovali 1:1.

Gréci dokázali vyhrať v Salzburgu nad Rakúskom 2:0 vďaka dvom gólom Kostasa Mitrougloua. Prvý dal po samostatnom úniku, druhý peknou strelou do ľavého vinkla. Zverenci portugalského kouča Fernanda Santosa boli tradične organizovaní v defenzíve a mimoriadne efektívni v zakončení.

V Sarajeve Bosna a Hercegovina do polčasu vyhrávala nad USA 2:0 gólmi hviezdnych kanonierov Edina Džeka a Vedada Ibiševiča. Potom tréner domácich Safet Sušič poslal do druhého polčasu štyroch náhradníkov, po hodine hry ďalších dvoch, a prišiel veľký obrat, ktorý naštartoval gól Eddieho Johnsona v 55. minúte. Následne sa hetrikom v tíme nemeckého kouča Jürgena Klinsmanna blysol Jozy Altidore a domáci už len v 90. minúte skorigovali na 3:4 druhým gólom Džeka.

Futbalisti Švédska aj vďaka hetriku útočníka majstrovského Parížu St. Germain Zlatana Ibrahimoviča zdolali v Štokholme v severskom derby Nórov 4:2.

Argentína vyhrala v Ríme nad Talianskom 2:1, trénerovi Alejandrovi Sabellovi navyše chýbal v priateľskom zápase útočný pilier Lionel Messi pre svalovú únavu. "Ak by tu Leo bol, pred zápasom by sme mali viac šancí na víťazstvo. My sme to však zvládli aj bez neho," citovala agentúra Reuters slová krídelníka "bieleho baletu" Angela Di Mariu. Argentínske víťazstvo zariadila dvojica Gonzalo Higuaín - Ever Banega, v drese domácich korigoval výsledok Lorenzo Insigne.

Tridsaťjedenročný debutant Rickie Lambert hlavou rozhodol o triumfe Anglicka vo Wembley nad rivalom zo Škótska 3:2. Angličania dvakrát prehrávali, ale hrdinom sa stal práve Lambert, ktorý v 70. minúte hlavou stanovil výsledok. "Bol to zápas mojich snov. Snažil som sa hrať čo najlepšie, bolo to úžasné. Musím vysloviť veľké poďakovanie celému tímu, že ma milo privítal," povedal po zápase pre agentúru Reuter Rickie Lambert. Všetky oči boli upäté na kanoniera Manchestru United Waynea Rooneyho, ktorého nielenže trápili v poslednej dobe zranenia, ale jeho osoba je navyše pod paľbou otázok a mediálnych dohadov ohľadom prestupu do londýnskej Chelsea. "Wayne chcel hrať a rovnako tak som chcel aj ja, aby hral. Odohral veľmi cenných šesťdesiat minút," povedal na Rooneyho adresu tréner Anglicka Roy Hodgson.

Úradujúci majstri sveta a európskeho kontinentu Španieli zvíťazili v stredu v Ekvádore 2:0, úvodný gól duelu strelil v 25. minúte Negredo, po zmene strán pridal druhý presný zásah v 63. minúte Cazorla. Pre omladené mužstvo trénera Vicente del Bosqueho to bola ôsma konfrontácia s juhoamerickým tímom po triumfe na majstrovstvách sveta v Južnej Afrike. Napriek víťazstvu sa španielsky futbal nevyhol kritike médií, ktoré upozorňovali na fakt, že nie je ideálne hrať prípravný reprezentačný zápas tri dni pred začiatkom najvyššej domácej súťaže. "Španieli sú skvelý tím a je skutočne ťažké ich zdolať. Hlavný rozdiel medzi nami a nimi bol v tom, že my sme svoje šance nepremenili a oni áno," povedal pre agentúru dpa ekvádorský útočník Christian Noboa.

Zaujímavú konfrontáciu priniesol aj duel favorizovaného Nemecka, ktoré na domácom trávniku remizovali s Paraguajom 3:3. Fanúšikovia na štadióne v Kaiserslauterne pritom boli šokovaní už od úvodu stretnutia. V 10. minúte otvoril skóre Paraguajčan Nunez a o tri minúty neskôr ešte viac zmrazil domácim divákom úsmev na tvári Pittoli. Zverenci trénera Joachima Löwa síce dokázali skóre vyrovnať zásluhou Ilkaya Gündogana a Thomasa Mülera, no gólom do šatne poslal Paraguaj do vedenia Samudio. Nemecko sa zmohlo už len na vyrovnanie, ktoré v 75. minúte zariadil Bender. "Urobili sme množstvo základných a taktických chýb, a to hlavne na začiatku stretnutia. Neboli sme dostatočne koncentrovaní," vysvetlil pre agentúru Reuters neúspešný začiatok tréner Nemecka Joachim Löw.

Rumunsko - Slovensko 1:1 (1:0)
Góly: 44. Stancu - 56. Šesták, ŽK: 23. Torje - 33. T. Kóňa, 41. Čišovský, 73. J. Ďurica, rozhodovali: Doyle - McDonnell, Delaney (všetci Ír.), 6738 divákov
Zostavy:
Rumunsko: Tatarusanu - Matel (71. Nica), Gaman (46. Goian), Chiriches, Latovlevici - Lazar (46. Pintilii), Hoban - Torje (63. Nikolita), Maxim (46. Grozav), Tanase (75. Marica) - Stancu
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Čišovský, J. Ďurica, Breznaník (63. Saláta) - T. Kóňa (63. Pečovský), Kucka - Šesták (79. Depetris), Hamšík (65. Štefánik), Weiss ml. (70. Mak) - Jakubko (46. A. Nemec)

Estónsko - Lotyšsko 1:1 (0:0)
Góly: 68. Kruglov - 74. Zjuzins, ČK: 43. Dmitrijev (Est.)

BAKU
Azerbajdžan - Malta 3:0 (1:0)
Góly: 5. a 71. Dadasov, 62. Alijev, ČK: 68. A. Agius (Malta)

Švédsko - Nórsko 4:2 (2:2)
Góly: 2., 28. a 57. Ibrahimovič, 75. A. Svensson - 38. Abdellaoue (z pok. kopu), 43. Johansen

Góly: 39. a 68. Mitroglou
Zostava Grécka: Karnezis - Torosidis (77. Vyntra), S. Papastatopulos, Siovas (63. Manolas), Holebas - Katsuranis (63. Tziolis) - Panajotis Kone (85. Fortunis), Maniatis (62. Ninis), Tachtsidis, Christodulopulos - Mitroglou

BUDAPEŠŤ
Maďarsko - Česko 1:1 (0:1)
Góly: 57. Dzsudzsák (z pok. kopu) - 23. L. Kozák

SARAJEVO
Bosna a Hercegovina - USA 3:4 (2:0)
Góly: 8. a 90. Džeko, 30. Ibiševič - 59., 84. a 86. Altidore, 55. E. Johnson
Zostava Bosny a Hercegoviny: Begovič - Bičakčič, Spahič (46. Šunjič), Rahimič (46. Zahirovič), Zukanovič (63. Višča) - Salihovič, Lulič (46. M. Stevanovič), Misimovič, Pjanič (62. Medunjanin) - Džeko, Ibiševič (46. Vršajevič)

GDANSK
Poľsko - Dánsko 3:2 (1:2)
Góly: 4. Klich, 59. Sobota, 61. Zieliňski - 18. Ch. Eriksen, 45. Braithwaite

KAISERSLAUTERN
Nemecko - Paraguaj 3:3 (2:3)
Góly: 18. Gündogan, 31. Th. Müller, 75. L. Bender - 10. Núnez, 13. Pittoni, 45.+ Samudio