Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. jún. 2023Stanislava
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ako vybrať správny telefón pre vaše dieťa?
Ako vybrať správny telefón pre vaše dieťa?
06.01.2020 14:40 Veda a Technika
Pri kúpe smartfónu nerozhoduje vek dieťaťa
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.01.2020 14:40 Veda a Technika

Pri kúpe smartfónu nerozhoduje vek dieťaťaTáto digitálna doba výrazne vplýva aj na tých najmenších. Deti chcú svojich rodičov napodobňovať, a keď vidia v ich rukách špičkový mobil, chcú ho mať tiež. Kedy je ale vhodná doba zaobstarať dieťaťu smartfón?


Vaše dieťa nastupuje prvýkrát do školy a okrem základných školských pomôcok ste mu kúpili aj jeho prvý tlačidlový telefón. Chodí zo školy domov samé, absolvuje rôzne mimoškolské aktivity alebo krúžky a s mobilom v ruke mu môžete kedykoľvek zavolať. Viete, kde je, a to je pre vás jednou z priorít. Po čase ho však omrzí a túži po mobile vyššieho štandardu.

 

Kedy je vhodný vek na smartfón?

Vek dieťaťa nehrá pri prvom smartfóne kľúčovú rolu. Pokiaľ si dieťa nie je schopné uvedomiť jeho hodnotu, často stráca pozornosť a nevie sa sústrediť, nie je ešte pripravené. Vie, čo smie odfotografovať, ako používať internet a čo odkliknúť bez zásahu rodiča? Rodičia by mali pred odovzdaním prvého smartfónu dať dôraz na výhody, ale aj možné nástrahy, ktoré s jeho používaním súvisia. Pokiaľ si ich je dieťa vedomé a rozumie im, až v tom prípade je pripravené na mobilný telefón pre deti.
 

Komunikácia je základ

S používaním smartfónu je podstatná aj komunikácia o bezpečnosti. Ukážte svojmu dieťaťu, ako zaobchádzať s mobilom a určite si stanovte pravidlá a hranice používania. Pokiaľ má záujem niečo sťahovať, musí si od vás pýtať potvrdenie. Majte prehľad o tom, čo na telefóne robí, pretože vy ste zodpovední za svoje dieťa a to, ako s mobilom narába.

 

Ako postupovať pri výbere

Či už dieťaťu zaobstaráte najlepší smartfón na trhu, alebo sa rozhodnete pre jeden z tých použitých, určite ho oboznámte s jeho používaním. Premyslite si tiež vhodnú tarifu či predplatenie karty, nech máte prehľad o tom, ako dieťa s inteligentným telefónom manipuluje. Investujte do mobilu tak, aby spĺňal kritériá, no berte na vedomie, že v detských rukách čelí vyššiemu riziku poškodenia a môže ho rýchlo omrzieť.

 

Technológia sa stáva neodmysliteľnou súčasťou sveta dieťaťa, či sa to rodičom páči alebo nie. Nič nevyriešite tým, že mu budete digitálne technológie odopierať. Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo mu digitálny svet dáva, čo ho zaujíma a vysvetlite mu, aké pozitíva môže priniesť pri jeho používaní. A v neposlednom rade dbajte, aby dieťa malo dostatočné množstvo iných aktivít, pohybu na čerstvom vzduchu a nezanedbávalo školu či rozvíjanie vzťahov v kolektíve.reklama


Zdroj: netky Gabriela NagyováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok