Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.08.2018 09:35 Zdravie
Predbežné výsledky onkoskríningu šokovali: Pozitívny nález mal takmer každý tretí poistenec!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.08.2018 09:35 Zdravie

Predbežné výsledky onkoskríningu šokovali: Pozitívny nález mal takmer každý tretí poistenec!BRATISLAVA - Od mája 2017, keď sa spustil skríningový program založený na adresnom pozývaní na preventívne prehliadky, bolo oslovených takmer 16 000 poistencov, ktorí prevenciu dlhodobo zanedbávajú.


V listoch si poistenci vo veku od 45 rokov, ktorí v uplynulých piatich rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku, našli pozvánku k všeobecnému lekárovi, ktorý vykoná test na okultné krvácanie v stolici, na preventívnu prehliadku ku gynekológovi, ktorý odoberie ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie, na mamografické vyšetrenie prsníkov s uvedením adresy vybraného kvalitného mamografického pracoviska a na preventívnu prehliadku k urológovi. To všetko ku konkrétnym lekárom a najbližšie k miestu trvalého bydliska poistenca.

„Na preventívne prehliadky a vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť vybrané onkologické ochorenia vo včasnom štádiu, prišlo približne 10% z tých, ktorých sme pozvali. Doslova šokujúce však je, že až takmer u 30% z našich poistencov boli na týchto preventívnych prehliadkach odhalené nádorové alebo zápalové zmeny rôzneho typu a rozsahu,“ povedala členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Elena Májeková. Ako doplnila, výsledky dokazujú, že v niektorých prípadoch si vďaka tomu zachránili život.

„Najvyšší počet pozitívnych nálezov sme zaznamenali pri vyšetrení skrytého krvácania v stolici, ktoré sa vykonáva pri preventívnej prehliadke u všeobecného lekára – takmer 40%. Tento pomerne vysoký počet pozitívnych výsledkov OK testu potvrdzuje vysokú incidenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka v slovenskej populácii,“ uviedla Miroslava Jurčáková, kooridnátorka skríningového programu. Keďže pozitívny OK test ešte jednoznačne neznamená, že ide o rakovinu hrubého čreva a konečníka, všetci poistenci, ktorí mali takýto výsledok testu, v krátkom čase absolvovali kolonoskopické vyšetrenie, ktorého senzitivita je pri diagnostike tohto ochorenia až 95%. Toto vyšetrenie pomôže včas odhaliť prípadné chorobné zmeny na konečníku, hrubom čreve a aj koncovej časti tenkého čreva.

Vďaka účasti na preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickému vyšetreniu steru z krčka maternice, ktorý gynekológ pacientke odoberie, boli u viacerých žien zistené rôzne zmeny na krčku. Rakovina krčka maternice je pomerne ľahko odhaliteľná už v raných štádiách. „Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice. Preto je mimoriadne dôležitá pravidelná účať na preventívnej gynekologickej prehliadke v ročnom intervale,“ doplnila Miroslava Jurčáková. U pacientok s pokročilým ochorením, respektíve s prítomnými metastázami, je prognóza ochorenia výrazne horšia.

U poisteniek, ktoré na základe nášho pozvania absolvovali mamografické vyšetrenie, sa v troch prípadoch zistilo nádorové ochorenie, našťastie vo včasnom štádiu. Vďaka tomu boli v krátkom čase adekvátne liečené.

Počet poistencov, ktorí absolvovali preventívnu urologickú prehliadku na základe pozvania, bol pomerne rovnomerne rozložený vo všetkých okresoch Slovenskej republiky. Vyšetrenia u urológa odhalili väčšinou zápalové zmeny prostaty.

„Doterajšie výsledky nášho skríningového programu potvrdili mimoriadny význam adresného pozývania našich poistencov na preventívne prehliadky a skríningové vyšetrenia. Pozvánky na preventívne prehliadky, ktoré sme adresovali našim poistencom, stále platia a môžu ich využiť. Veríme, že sa nám podarí ešte zvýšiť účasť poistencov na prevencii,“ doplnila Elena Májeková.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok