Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. sep. 2020Ľuboš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.12.2018 12:21 Zaujímavosti
Pozor na túto vetu! Ak ju niekomu poviete, jeho IQ v tom momente klesne o 30 percent
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2018 12:21 Zaujímavosti

Pozor na túto vetu! Ak ju niekomu poviete, jeho IQ v tom momente klesne o 30 percentSú isté veci, ktoré by z našich úst nikdy vyjsť nemali. Skúste sa najbližšie vyhnúť aj tejto vete.


Journal of Personality and Social Psychology uverejnil zaujímavú štúdiu. Tím vedcov sa počas nej pokúšal popísať dopad vyslovených viet na IQ jednotlivca. A boli by ste prekvapený, akú moc obyčajné slovo má.

 

Podceňovanie, nedôvera, pocit zlyhania, nedostatočná sebaistota. To nie sú veľmi pozitívne emócie. Ich dopad na ľudskú psychiku je ďalekosiahly, no pokiaľ sa niekto pokúsi ich vo vás ešte umocňovať, postará sa o zníženie vášho IQ. A to o celých 30 percent!

 

Zdroj: Pixabay

 

Ako sa ukázalo v spomínanej štúdii, konkrétne veta „Do konca života ostaneš sám!“ mimoriadne znížila schopnosť človeka premýšľať. Účastníci výskumu, ktorým to povedali, dosiahli v testoch o tretinu slabšie skóre ako druhá skupina, ktorá pracovala štandardne. Výskum zahŕňal tri podobné testovania, každé však dopadlo rovnako. Tento rapídny pokles inteligencie, našťastie, nie je trvalý.

 

Čo za týmto zaujímavým fenoménom stojí? Jednoducho neovládateľný a podvedomý strach človeka z večnej samoty. Ako vysvetľuje autor štúdie, Roy Baumeister: “Príčinu vidíme v tom, že ľudia vnímajú hrozbu sociálneho vylúčenia ako hrozivú averznú udalosť a automaticky sa snažia potlačiť negatívne emócie, ktoré to v nich vyvoláva. To však odčerpáva ich energiu a narúša to isté procesy, ktoré sú nevyhnutné pre inteligentné myslenie.”

 

Takže nabudúce bude lepšie dvakrát si premyslieť, čo a komu poviete.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok