Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2023Petrana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
23.07.2022 08:00 Domov
Počuli ste už o klimatickej úzkosti? Majú ju aj deti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.07.2022 08:00 Domov

Počuli ste už o klimatickej úzkosti? Majú ju aj detiKlimatické zmeny, roztápanie ľadovcov, extrémne výkyvy počasia a produkcia stále väčšieho množstva odpadu vedie u niektorých ľudí k tzv. klimatickej úzkosti. Prejavuje sa smútkom, obsesívnym myslením, strachom o budúcnosť, tlakmi na hrudi a bolesťami hlavy.


Najmladšia generácia vníma ochranu životného prostredia a problematiku odpadov ako hru. A presne takýmto spôsobom je potrebné jej očistu planéty prezentovať. Pokiaľ ide o mládež, u nich sa už klimatická úzkosť dostavuje. Niektoré mladé ženy sa dokonca nechcú stať matkami. Je za tým nielen obava o budúcnosť dieťaťa, ale tiež uhlíková stopa, ktorú človeka na planéte zanecháva.

 

 

Je nepopierateľné, že mladá generácia je na témy súvisiace so životným prostredím oveľa citlivejšia ako generácia jej rodičovstarých rodičov. Napokon, dôsledky klimatických zmien dnes pociťujeme viac ako kedysi. Odpad je poklad je prvý eko muzikál, ktorý upozorňuje a hravou formou približuje deťom a študentom problematiku životného prostredia.

 

 

Ukážme deťom, ako môžu chrániť životné prostredie

 

 

„Deti a mládež sú omnoho vnímavejšie k potrebe ochrany životného prostredia. Stále častejšie sa objavujú medzi mladými ľuďmi témy spojené s environmentálnym zdravím a úzkosťou. Tieto obavy sú opodstatnené a my dospelí by sme ich nemali brať na ľahkú váhu. Mali by sme si z detí a ich potreby chrániť životné prostredie brať príklad. Aktivity, do ktorých sa zapájame a ktoré prinesú zlepšenie stavu životného prostredia na našej planéte, pomôžu odstrániť ich strach z budúcnosti,“ hovorí Bohumila Tauchmannová, autorka jedinečného projektu spoločenskej zodpovednosti Odpad je surovina, ktorého súčasťou je unikátny eko muzikál Odpad je poklad.

 

 

Kouč a mentor v oblasti osobnostného rozvoja s viac ako 25-ročnými skúsenosťami Andy Winson hovorí, že deti a mladá generácia majú lepšie poznatky ako staršia generácia, ktorá nebola tak vedená k ochrane životného prostredia.

 

„Aj environmentálna úzkosť sa prejavuje viac u nich, pretože s danými informáciami nevedia pracovať a nedokážu sami oddeliť to, čo je deje okolo nich, od toho, čo sa deje v nich.“

 

Najbližších niekoľko rokov bude pre ľudstvo kritických. Ak nedosiahneme nasledujúce tri roky stav globálneho poklesu skleníkových plynov, nepodarí sa nám neprekročiť celkové oteplenie planéty o 1,5 stupňa. Aj to je jedno z nedávnych vyhlásení najnovšej správy Medzinárodného panelu o zmene klímy (IPCC).

 

Učme deti o životnom prostredí hrou

 

Ambíciou unikátneho eko muzikálu Odpad je poklad je priblížiť odpad ako recyklovateľnú surovinu, žiakom, študentomneskôr aj ich rodičom, po celom Slovensku.

 

 

„Škola hrou je účinná metóda učenia, ktorá je blízka detskému naturelu. Práve takýto cieľ sme sledovali, keď sme spojili vzdelávanie s umením a vytvorili vzdelávací muzikál Odpad je poklad. Muzikál je zameraný na oblasť odpadového hospodárstva v spojitosti s ochranou životného prostredia. Je to zážitkové vzdelávanie, ktoré by malo zasiahnuť do budovania mentálnej výbavy ďalších generácií v prospech udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia,“ predstavuje zámer muzikálu jeho autorka Bohumila Tauchmannová.

 

Muzikál a jeho online forma bol uvedený do života 1. júna tohto roka a odvtedy už zarezonoval na viacerých školách. Svoju skúsenosť s reakciami detí približuje Michal Sebíň, riaditeľ spoločnosti Natur-Pack, a. s., ktorá je odborným garantom projektu.

 

 

 

„Mal som možnosť pozrieť si muzikál spolu s druhákmi na základnej škole a presvedčil som sa, že deti živo reagovali na jeho obsah. Niektoré si pospevovali refrény pesničiek spolu so spevákmi počas premietania a iné muzikál rozospieval a roztancoval. Následne sme spolu hovorili o témach, ktoré muzikál nastolil. Navštívili sme tiež triediacu linku a hovorili o význame triedenia, recyklácie odpadu a potrebe predchádzania tvorby odpadu. Takto sme mali možnosť zopakovať si to, o čom nás učil muzikál.“   

 

 

 

„Hravá forma je zábavná, uvoľňujúca a najmä vyvoláva emócie. A tie spúšťajú v tele procesy, ktoré dokážu ovplyvniť to, že si to zapamätáme. Ak je hra súčasťou pútavého príbehu a vtiahne nás do deja, tak nás dokáže vytvorené posolstvo zasiahnuť aj na celý život. Či už pozitívne alebo negatívne,“ konštatuje Andy Winson.

 

Spoločne môžeme zmeniť svet k lepšiemu

 

Muzikál Odpad je poklad v sebe nesie nielen edukačnú rovinu, ale aj rovinu spoločenskej zodpovednosti a môžeme ho označiť ako inovatívny projekt slúžiaci verejnému záujmu. Čo môže muzikál v deťoch zmeniť a v čom ich utvrdiť?

 

„Dôležitá zmena môže nastať v nadobudnutí istoty, že spoločne môžeme zmeniť svet k lepšiemu. A tiež, že ak budeme k planéte zodpovední, nemusíme mať strach o budúcnosť,“ hovorí Bohumila Tauchmannová. Michal Sebíň dodáva, že takýmto zaujímavým spôsobom si žiaci a študenti ľahšie zapamätajú, prečo sa majú správať k odpadu ako k vzácnej surovine.

 

 

„Utvrdia sa aj v tom, že má zmysel upozorňovať okolie, že triediť a recyklovať odpad je veľmi dôležité, ak chceme, ako sa spieva v muzikáli, mať planétu v pohode.“  

 

Podľa slov Andyho Winsona môže muzikál pomôcť deťom vytvoriť triezvy pohľad na problematiku, ktorá sa dnes už dotýka každého z nás: „Sú však dva extrémy. Prvým je ‚Je mi to jedno, čo sa okolo mňa deje a flegmaticky pred tým zatváram oči.‘ Druhým extrémom je, že sa začnú trápiť, zosobňovať si to, čo sa deje, a vytvoria si tak enviromentálnu úzkosť.“

 

Ani jeden extrém nie je podľa jeho vyjadrenia správny, pretože neprospieva a nepomáha nikomu. „Preto muzikál ukáže polohu niekde medzi – zaujímaj sa, nebuď ľahostajný k tomu, čo sa deje okolo teba, nauč sa veci ovplyvňovať, nielen konzumovať a nezosobňuj  si to, ale udržiavaj si triezvy pohľad,“ dodáva Andy Winson.

 

Súvisiaci článok: REPORTÁŽ Vznikol nový muzikál pre deti o recyklácii odpadkov

 

 
                                                                                                         

                                                            

 

 

 

 reklama


Zdroj: TS Andrea Čurná/Netky

Foto:  Pavol Harum, projekt Odpad je pokladNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok