Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. apr. 2021Igor
BratislavaBratislava 15°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský na ilustračnej fotografii.
Minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský na ilustračnej fotografii.
20.11.2020 18:31 Domov
PCB-látok na východe sa môžeme zbaviť aj týmto zaujímavým postupom, potvrdzujú to aj reďkovky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2020 18:31 Domov

PCB-látok na východe sa môžeme zbaviť aj týmto zaujímavým postupom, potvrdzujú to aj reďkovkyMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR navrhuje, aby sa do konca roka 2020 určila postupnosť detoxikácie pôdy od PCB-látok v regióne Horného Zemplína.


VRANOV n/TOPĽOU - Informoval o tom na stretnutí v Nižnom Hrušove minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Rezort navrhne desať jednohektárových plôch, kde budú aplikované látky ako humínové kyseliny či zeolit.

 

Tie totiž spôsobujú zníženie podielu PCB-látok, a to takým spôsobom, že ich naviažu na seba. Potvrdil to aj michalovský Výskumný ústav agroekológie, ktorý to analyzoval a vytváral pokusy v auguste. „Ak znížime prítomnosť PCB látok v pôde, znížime ich aj v potravinovom reťazci, na konci ktorého stojíme my všetci a nechceme jesť to, čo vieme, že by sme jesť nemali,“ povedal minister.

 


Testy na plochách, ktoré budú vybrané, budú následne prezentované verejnosti o mesiac. Jar bv mal priniesť spustenie aplikácie. „Monitorovacou sieťou so zahustením 5 x 5 kilometrov dnes zistíme presnejšie hranice územia, na ktorom musíme tieto látky aplikovať. Teda buď humínové kyseliny, zeolit, alebo kombináciu týchto látok, ktoré sú kľúčom k tomu, aby sme ozdravili pôdu a tým pádom aj celý región,“ vysvetlil.

 

Uvedomuje si však, že sa nepodarí dostať na nulu, aj keď desiatky percent, ktoré ukázali reďkovky, sú podľa šéfa rezortu veľkým úspechom. Horný Zemplín tak môže poskytnäť návod, ako riešiť celkovo problém s PCB-látkami na východe Slovenska, kde zostali tieto látky po výrobe najmä v Chemku Strážske za predchádzajúceho režimu.


Z pôdy, kde je veľa týchto chemikálií, prechádzajú do zvierat a tak aj do diviny, a teda ja do organizmu ľudí, ktorí takéto mäso konzumujú.

 

 

Kontaminácia PCB-látkami je tu až najväčšia na svete. V súvislosti s východným Slovenskom sa hovorí až o tzv. Trojuholníku smrti, kde je vysoká kontaminácia prostredia. Ide o trojuholník Strážske, odkalisko Poša a Bukóza Vranov nad Topľou. O tomto mieste sme písali ako o ohrození typu Yellostonu, ktorý môže vybuchnúť.

 

„Preto chceme pokročiť v tom, aby sa len nehovorilo, aká je tu vysoká koncentrácia PCB, ktorá je jedna z najvyšších na svete, ale aj ako ju začneme znižovať v pôde,“ dodal minister. Výsledky potvrdili aj znečistenie v blízkosti Chemka, kde došlo až k tisícnásobnému prekročeniu limitov. Presnejšie budeme o tom informovaní vďaka spolupráci s bratislavským Geologickým ústavom Dionýza Štúra.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  SITA/Tomáš Somr/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok