Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
03.04.2020 13:14 Veda a Technika
Z aplikácie Zoom unikajú osobné dáta užívateľov, na čo si dávať pozor?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.04.2020 13:14 Veda a Technika

Z aplikácie Zoom unikajú osobné dáta užívateľov, na čo si dávať pozor?Zoom je program, vďaka ktorému dokáže viac ľudí viesť spoločný rozhovor skrz internet. Počas pandémie koronavírusu sa na Slovensku využíva najmä online štúdium. Podľa najnovších informácií však z tohto softvéru unikajú súkromné dáta užívateľov.


Keďže je väčšina slovenských škôl zatvorená, ich vedenie muselo prísť so spôsobom, ako naďalej pokračovať vo vyučovaní. Väčšina z nich využíva program Zoom, kde učiteľ môže viesť videohovor so svojimi študentmi. Tento spôsob vyučovania na diaľku momentálne využívajú základné, stredné ale aj vysoké školy po celom svete, ale aj niektoré firmy. 

 

Únik dát

Zoom mal už v minulosti problém s ilegálnym zdieľaním dát s Facebookom. Teraz čelí však ďalšiemu škandálu. Tento týždeň vyšlo najavo, že došlo k úniku osobných údajov tisícov používateľov, konkrétne ich emailovej adresy, mena, profilovej fotografie a statusu. Tieto informácie postačujú na to, aby používateľovi prichádzali nechcené videohovory od cudzích ľudí, ktorí tieto dáta získali. Tiež sa môže rozšíriť aj váš zoznam kontaktov o osoby, ktoré vôbec nepoznáte.

 

Zoznam vašich kontaktov sa môže rozšíriť o ľudí, ktorých vôbec nepoznáte 

 

Komu môžu dáta ukradnúť?

Najjednoduchšie je to vysvetliť na príklade. Ak vaša firma, škola, alebo organizácia vlastní webovú stránku napríklad www.firma123.sk, pravdepodobne priradí svojim zamestnanom jedinečné emailové adresy. Tie môžu mať formu napríklad menozamestnanca@firma123.sk. Ak sa skrz takýto účet prihlásite do program Zoom, môže dojsť k úniku citlivých dát. Ak však používate bežného poskytovateľa emailových účtov ako je napríklad Gmail a pod., k úniku dát nedochádza.

 

"Ak sa registrujete pomocou neštandardného poskytovateľa ( nie pomocou Gmailu, Hotmailu, Yahoo atď.), získate prehľad o všetkých prihlásených používateľoch tohto poskytovateľa. Ich celé mená, e-mailové adresy, profilové obrázky a ich status. A môžete im videohovorom," vysvetľuje pre portál Techspot Barend Gehrels, holandský používateľ Zoomu.

 

 

Problém so spracovaním URL adries

Okrem úniku osobných údajov má Zoom problémy aj s URL adresami. Problém vznikol z dôvodu spôsobu, akým Zoom spracováva adresy URL v skupinových chatoch. Každá odoslaná / prijatá URL adresa prevedie na hypertextový odkaz. Toto môže byť aj zneužité, keďže cudzie osoby môžu s vami zdieľať odkazy, vďaka ktorým dokážu získať vaše prihlasovacie údaje aj do vášho Windowsu. Toto je z dôvodu, že ako užívateľ ste prihlásený do Windowsu cez doménu organizácie a všetky prihlasovacie mená a heslá sú prepojené.  Zoom momentálne pracuje na týchto problémoch, avšak užívateľom neodporúča otvárať linky, ktoré im zašlú neznámi ľudia.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, Vice, TechspotNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok