Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber vodopádu. Voda je veľmi dôležitou strategickou surovinou.
Ilustračný záber vodopádu. Voda je veľmi dôležitou strategickou surovinou.
05.12.2020 15:33 Environetky
Ochranári chcú, aby bol uprednostnený verejný záujem pred ziskami developerov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2020 15:33 Environetky

Ochranári chcú, aby bol uprednostnený verejný záujem pred ziskami developerovSlovenský ochranársky snem (SOS) vyzval, aby sa vytvoril účinný mechanizmus na ochranu vodného zdroja v Šamoríne.


Ochranári chcú, aby sa účinne chránil aj tento vodárenský zdroj. Šamorínsky vodárenský zdroj, ktorý bol zatiaľ chránený na výdatnosť 600 litrov za sekundu, v roku 2013 preskúmali. Výsledkom bádania bolo, že zdroj má vyššiu výdatnosť.

 

„Potvrdili výdatnosť zdroja s kapacitou cca 3300 l/s kvalitnej pitnej vody,“ uvádza tlačová správa na stránke ochranari.sk s tým, že toto rešpektoval vtedajší rezort životného prostredia i bratislavský Okresný úrad.

 

 

„Záverečná správa vypracovaná firmou Geospektrum, s.r.o. (2013) navrhuje rozšírenie vodárenského zdroja o osem studní na 3300 l/s. Na túto správu reagovala súkromná spoločnosť X-Bionic Sphere, a.s. Šamorín a dala si vypracovať svoj znalecký posudok inej firme (2017), ktorá uprednostnila právo vlastníkov pozemkov na bytovú výstavbu pred ochranou vodárenského zdroja!“ vysvetlili ochranári.

 

Rezort životného prostredia reagoval v roku 2017 vyhovením voči odvolaniu vlastníkov pozemkov. „Rozhodnutie o zväčšenom ochrannom pásme zrušilo a uložilo príslušnému okresnému úradu zosúladiť nové ochranné pásmo s územnými plánmi obcí,“ doplnili s tým, že ide o stav pri stanovení ochranného pásma s hodnotou pôvodnej výdatnosti.

 

Vláda Igora Matoviča považuje vodu za strategickú surovinu. Aj preto teraz na Okresnom úrade v Bratislave prebieha „konanie o návrhu na určenie ochranných pásiem a povolenia na osobitné užívanie vôd vodárenského zdroja Šamorín“.

 

 

Ochranári tvrdia, že tento zdroj je tiež hodný najvyššej ochrany. Sú presvedčení, že toto raz prevýši aj dnešné zisky developerov z predaja pozemkov. „Kategoricky preto žiadame uprednostniť celospoločenský záujem pred individuálnym,“ zdôraznili s výzvou pre Okresný úrad a ministerstvo životného prostredia, aby sa konalo v zmysle ochrany verejného záujmu a rešpektovalo Ústavu SR v článku 4 a odseku 1.

 

„Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. Slovenská republika chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií,“ píše sa v najvyššom zákone štátu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok