Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
23.05.2022 15:00 Zaujímavosti
Zaujímavosť obce Kurimany. Obyvatelia platia za odpad podľa triedenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.05.2022 15:00 Zaujímavosti

Zaujímavosť obce Kurimany. Obyvatelia platia za odpad podľa triedeniaKURIMANY – V Kurimanoch v Levočskom okrese dostali obyvatelia prvý raz výmer s poplatkom za odpady podľa toho, koľko ho vytvorili a vytriedili.


Elektronickou evidenciou získala obec zoznam domácností podľa ich miery triedenia. Domácnosti, ktoré poctivo triedili a vyprodukovali najmenej zmesového komunálneho odpadu, motivuje miestna samospráva nižšími poplatkami. V obci začali s elektronickou evidenciou odpadu približne pred rokom. Nádoby na zmesový komunálny odpad označili, občanom rozdali nálepky na vrecia a pri každom odvoze z nich pracovníci skenujú QR kódy.

 

 

Elektronickému systému predchádzal podľa starostu obce Martina Faltina množstvový zber založený na žetónoch. „Tento systém roky spoľahlivo fungoval a dával zmysel pri nakladaní s odpadom. V dnešnej dobe je však už menej využívaný. V minulosti sa často stávalo, že občania sa zvykli sťažovať, že im odpad nebol vyvezený, alebo dochádzalo k sťažnostiam pre výšku vypočítaného poplatku pri žetónovom systéme,“ povedal Faltin.

 

Po zavedení nového systému dosiahli za rok 2021 v obci mieru triedenia na úrovni 65,39 percenta a oproti roku 2020 sa zlepšili o 15 percentuálnych bodov bez toho, aby tento výsledok skreslilo triedenie bioodpadu. Ten všetci občania kompostujú v záhradných kompostéroch. Obec navyše plánuje na zhodnotenie bioodpadu z verejných plôch vybudovať aj vlastnú malú kompostáreň.

 

Obec pripravila všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom stanovuje úrovne poplatkov na tento rok podľa miery triedenia domácností. Aktuálne majú päť kategórií. Starosta však vidí priestor na zlepšenie, pretože ešte stále je dosť domácností, ktoré platia najvyšší poplatok 20 eur na osobu ročne. „Najviac občanov máme v stredných kategóriách s úrovňou triedenia od 20 do 39 percent a poplatkom 15 eur. Preto uvažujeme o zvýšení motivácie a väčšom rozpätí, aby sme tých, ktorí lepšie triedia, ešte viac motivovali,“ dodal Faltin.

 

 

Možno vás zaujme: Ľudia majú strach! Útoky medveďov na turistov v blízkosti horského hotela pribúdajúreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok