Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. mar. 2021Albín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini
Šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini
05.09.2015 13:54 Domov
NR SR a Sejm podporujú rozhodnutie premiérov krajín V4 v otázke utečencov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.09.2015 13:54 Domov

NR SR a Sejm podporujú rozhodnutie premiérov krajín V4 v otázke utečencovJURATA/BRATISLAVA - Národná rada SR a Sejm Poľskej republiky podporujú závery piatkového (4.9.) summitu premiérov V4 v Prahe, ktorý sa venoval téme utečeneckej krízy.


Povinné kvóty na rozdelenie migrantov do krajín EÚ oba štáty odmietajú. Potvrdili to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní predsedníctiev šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini a predsedníčka poľského Sejmu Malgorzata Kidawa-Blonska.

 

"Musím povedať, že ako Poľská republika, tak aj Slovensko si plní svoje záväzky vyplývajúce z nášho členstva v Schengene a plne ochraňujeme našu východnú hranicu Európskej únie. Preto očakávame aj od iných členských partnerov, aby si svoje úlohy plnili tak zodpovedne, ako si ich plnia obidve naše krajiny," vyhlásil Pellegrini. Upozornil, že sa treba pripraviť na možnú vlnu migrácie z východu.

 

Povinné kvóty podľa Pellegriniho nie sú riešením. Podobný názor má aj Kidawa-Blonska. "Vyjadrujeme súhlas s tým, na čom sa zhodli predsedovia našich vlád," povedala. Každá osoba, ktorá potrebuje pomoc, by ju podľa nej mala dostať. Treba však podľa nej rozlišovať medzi migrantmi, ktorí utekajú pred vojnou, a ekonomickými migrantmi.

 

Predsedovia vláda V4 (Česká republika, Slovenská republika, Poľsko a Maďarsko) sa zhodli, že k riešeniu migračnej krízy majú prispieť všetky členské štáty EÚ. "Krajiny V4 sú pripravené posilniť svoje záväzky a prispieť k spoločným krokom EÚ," uvádza sa v schválenom dokumente. Premiéri spomínajú okrem iného finančnú a materiálnu pomoc krajinám s významnou mierou utečencov ako Turecko, Jordánsko, Irak či Libanon, ako aj poskytnutie expertov a technického vybavenia pre ochranu vonkajšej hranice EÚ.

 

Krajiny sa zaviazali aj posilniť finančnú, technickú a expertnú účasť na misiách Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ proti pašerákom a prevádzačom a hovoria aj o sprísnení postihovania pašerákov a prevádzačov na národnej úrovni. V4 zároveň vyzýva Európsku komisiu, aby mobilizovala relevantné zdroje a koordinovala všetky relevantné politiky a nástroje EÚ tak, aby mohli byť plne využité, posilnené, zlepšené a zladené s národnými politikami a nástrojmi.

Pellegrini a Kidawa-Blonska hovorili aj o Ukrajine a rozširovaní EÚ. "Mali by sme podporovať snahu Ukrajiny o vstup do demokratického sveta," skonštatovala predsedníčka Sejmu. Pellegrini zas zopakoval, že Slovensko podporuje čo najskoršie otvorenie jednotlivých negociačných kapitol v prípade Srbska a Čiernej Hory. "Myslíme si, že krajiny sú na to pripravené," povedal.

 

Partneri zároveň ocenili, že sa obnovila spolupráca na úrovni parlamentov. Ďalšie stretnutie má byť v zime na Slovensku. Pellegrini zdôraznil, že Poľsko je strategický partner Slovenska. Vyzdvihol, že ako strategickí partneri majú Slovensko a Poľsko na zásadné otázky, ktorým čelíme, rovnaký názor a postoje.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok