Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2020Ondrej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Michal Truban
Michal Truban
11.06.2015 15:00 Domov
Novým predsedom Špecializovaného trestného súdu sa stal Michal Truban
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2015 15:00 Domov

Novým predsedom Špecializovaného trestného súdu sa stal Michal TrubanBRATISLAVA – Novým predsedom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa stal Michal Truban. Do funkcie ho dnes priamo na pôde pezinského súdu v dopoludňajších hodinách vymenoval minister spravodlivosti Tomáš Borec.


Minister akceptoval výsledok výberového konania, ktoré sa uskutočnilo 2. júna. Truban bol v ňom jediným uchádzačom. Vymenovaný je na obdobie piatich rokov.

 

„V rámci výberového konania všetkých päť členov výberovej komisie jednohlasne konštatovalo, že Michal Truban v konaní uspel,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Alexandra Donevová.

 

Truban už v minulosti viedol súd špecializovaný na vybrané obzvlášť závažné zločiny, korupciu a organizovaný zločin. Na jeho čele stál od februára 2007 do júna 2009.

 

Minister vymenoval do funkcie nového predsedu pezinského súdu práve v deň, keď sa skončilo funkčné obdobie doterajšiemu šéfovi súdu Oldřichovi Kozlíkovi. Ten sa rovnako prihlásil do výberového konania, v jeho priebehu však svoju žiadosť vzal späť.

 

Samotný Truban sa dnes pre médiá nevyjadril. Počas výberového konania uviedol, že je potrebné sústrediť sa na rýchlosť a kvalitu rozhodovania pridelených vecí. Na súde podľa neho pretrvávajú problémy s neprimeranou dĺžkou niektorých súdnych konaní.

 

Tento nedostatok chce riešiť opatreniami úspešnými v minulosti v čase, keď súd viedol. Napríklad by sa chcel vrátiť k tomu, aby sa hlavné pojednávania za zvyčajných okolností neodročovali na viac ako 30 dní. Dlhšie obdobie už totiž považuje za prieťahy.

 

Truban by tiež chcel usporiť finančné prostriedky tým, že sa zníži rozsah chránených priestorov v areáli pezinského súdu. Bude sa usilovať o zlepšenie technického stavu budovy, v ktorej sídli pracovisko súdu v Banskej Bystrici. Odmietol myšlienku, aby bolo pracovisko zrušené.

 

Michal Truban pôsobil na Špecializovanom súde v Pezinku od januára 2006. Súd bol v roku 2009 po náleze Ústavného súdu nahradený Špecializovaným trestným súdom. Predtým pracoval od roku 1996 na Okresnom súde v Banskej Bystrici, kde sa špecializoval na trestnú agendu.

 

V roku 2004 postúpil na Krajský súd v Banskej Bystrici. Do sudcovského talára sa dostal po štvorročnej kariére prokurátora. Od roku 1992 pôsobil ako prokurátor na Okresnej prokuratúre v Banskej Bystrici, kde sa zameriaval na všeobecnú a násilnú kriminalitu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok