Nový Amsterdamský pakt pomôže únii plniť ciele v oblasti mestskej agendy

NETKY.SK • 30 Máj 2016, 16:15 • 2 min
Nový Amsterdamský pakt pomôže únii plniť ciele v oblasti mestskej agendy

BRUSEL/AMSTERDAM - Európske mestá musia zvýšiť svoj vplyv na právne predpisy Európskej únie kvôli lepšiemu prístupu k eurofondom a výmene znalostí. To sú hlavné otázky, o ktorých dnes rokovali v Amsterdame účastníci neformálneho ministerského zasadnutia venovaného mestskej agende EÚ.

slovakia

left justify in out

Ministri zaoberajúci sa problematikou rozvoja miest, predstavitelia inštitúcií EÚ, ale aj zástupcovia miest a regiónov, prijali s cieľom pripraviť lepšiu politiku pre mestá tzv. Amsterdamský pakt. Ide o dohodu, ktorá stanovuje zásady mestskej agendy pre EÚ. Organizátorom podujatia bolo holandské predsedníctvo v EÚ, ktoré si za jednu zo svojich priorít vytýčilo aj agendu rozvoja miest (Urban Agenda).

 

Pakt sa sústreďuje na zavedenie nových a inovatívnych pracovných metód, pri ktorých majú Európska komisia (EK) a ďalšie inštitúcie EÚ, ako aj miestne a regionálne samosprávy spolupracovať na rozpoznaní a riešení problémov tejto agendy vychádzajúcich z legislatívy EÚ. Amsterdamský pakt znamená vytvorenia partnerstva, ktoré bude skúmať spôsoby, ako môže EÚ ešte viac zlepšiť svoju politiku tak, aby boli mestá schopné lepšie riešiť najnaliehavejšie problémy, ktorým sú alebo budú vystavené.

 

Európska komisia v tejto súvislosti pripomenula, že v Európe žije približne 70 percent obyvateľstva v mestách alebo mestských aglomeráciách, a práve tie sú motorom hospodárskeho rozvoja. Mestá sú však aj miestom, kde sa stretávajú sociálne rozdiely, chudoba a bohatstvo, nezamestnanosť a nedostatok pracovnej sily, veľké rozdiely v oblasti vzdelania a tiež ekologické výzvy. Okrem toho budú musieť ako "stroje integrácie" zvládnuť do veľkej miery súčasné prúdy migrantov.

 

Jadrom mestskej agendy pre EÚ má byť rozvoj 12 partnerstiev pre 12 výziev tejto agendy ako napríklad sociálne začleňovanie migrantov, kvalita ovzdušia, mestská chudoba či cenovo dostupné bývanie. Tieto partnerstvá umožnia mestám, členským štátom, inštitúciám EÚ a ďalším stranám, ako sú mimovládne organizácie a obchodní partneri, aby spolupracovali na riešeniach pre zlepšenie života mestských oblastí v EÚ.

 

Doteraz boli rozbehnuté štyri pilotné partnerstvá. Projekt pre začleňovanie migrantov v mestských oblastiach koordinuje Amsterdam, problematiku spojenú s kvalitou ovzdušia má na starosti Holandsko. Slovensko je koordinátorom partnerstva v otázke lepšieho a cenovo dostupnejšieho bývania v mestách a Belgicko s Francúzskom majú na starosti pilotný projekt týkajúci sa mestskej chudoby. Ostatné partnerstvá sa začnú realizovať v období od konca roka 2016 do leta 2017.

 

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pri tejto príležitosti upozornil, že mestá sú ako živé laboratóriá pri prechode na tzv. nízkouhlíkové hospodárstvo, ktoré je jedným z pilierov Energetickej únie.

 

Eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová dodala, že mestá sú centrami tvorivosti a motormi európskeho rastu, ale čelia veľkým výzvam, ako je sociálne vylúčenie, znečistenie ovzdušia alebo nezamestnanosť.

 

"Musíme tieto problémy riešiť spoločne. Náš záväzok vyplývajúci z urbánnej agendy ukazuje, že mestským záležitostiam venujeme zvýšenú pozornosť. Sme pripravení viac načúvať našim 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies