Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2020Arnold
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek
22.02.2016 15:19 Domov
Nové vlakové zastávky v Bratislave môže stáť 60 mil. eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.02.2016 15:19 Domov

Nové vlakové zastávky v Bratislave môže stáť 60 mil. eurBRATISLAVA - Zahustenie železničných zastávok v rôznych častiach Bratislavy môže stáť predbežne 60 mil. eur.


Výstavba terminálov integrovanej osobnej prepravy je podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja plánovaná v rokoch 2017 až 2020. Na podporu verejnej osobnej dopravy je zameraná aj výstavba záchytných parkovísk pri železničných staniciach v okolí hlavného mesta. Hotové majú byť už v budúcom roku, predpokladané náklady sú 20 mil. eur.


Ministerstvo dopravy pripravuje projekty na zlepšenie cestovania v hlavnom meste a okolí v spolupráci s Bratislavou. Financované majú byť najmä z peňazí Európskej únie (podiel 85 %) cez nový Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 (OPII). "Problematická dopravná situácia v regióne Bratislavy vyžaduje súbor viacerých opatrení. Okrem vybudovania diaľničného obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7 smerom na Šamorín pripravujeme aj projekty, ktoré zlepšia prístup ľudí k verejnej osobnej doprave. Záchytné parkoviská pred vstupom do veľkých miest a následný prestup do vlakov pomôžu odľahčiť Bratislavu," informoval minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD).


V prípade plánovaných nových železničných zastávok ide podľa ministerstva dopravy o sedem samostatných stavieb. Ich zámerom je zvýšiť dostupnosť niektorých častí Bratislavy, napríklad Vrakuňa, Ružinov, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Kramáre či Karlova Ves, a umožniť lepší integrovaný prestup medzi železničnou dopravou a mestskou hromadnou dopravou v lokalitách Devínska Nová Ves, Lamačská brána, Patrónka, Mladá garda, Trnávka, Ružinov a Vrakuňa.


"Pre všetky terminály sú spracované dokumentácie pre územné rozhodnutie (financované z Operačného programu Doprava 2007 - 2013). V súčasnosti prebieha získavanie územných rozhodnutí a následne bude realizovaná výstavba, prostredníctvom tzv. žltého FIDICu, ktorá bude financovaná z OPII. Projektové zámery už boli schválené v riadiacom výbore," priblížil stav prípravy projektov hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Terminály Vrakuňa, Ružinov a Trnávka majú byť realizované v rokoch 2017 - 2019 a ostatné terminály v rokoch 2017 - 2020.


Záchytné parkoviská v blízkosti železničných staníc (tzv. P&R) v okolí Bratislavy umožnia prestup z áut do vlakov, čím sa podporí ekologickejšia forma dopravy a odľahčí sa centrum mesta od zápch. "Momentálne sa ako vzorové pripravujú parkoviská v Ivanke pri Dunaji, Pezinku, Nových Košariskách (časť Dunajskej Lužnej) a Zohore. V prípade úspechu sa v budúcnosti bude podporovať budovanie takýchto zariadení aj v rôznych iných obciach v okolí Bratislavy, ale prípadne aj v okolí Košíc, Žiliny či ostatných veľkých miest s dobrou železničnou obsluhou," uviedol Kóňa. V súčasnosti pokračuje spracovanie dokumentácií stavebného zámeru a pre územné rozhodnutie pre uvedené prvé štyri parkoviská, ktoré by sa mali postaviť v roku 2017.

 

V uplynulom programovom období Európska únia podporila v Bratislave v rámci OPD výstavbu električkovej trate do Petržalky cez znovu postavený Starý most, nákup 45 električiek a 120 trolejbusov.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok