NHL: Halák inkasoval už v 10. sekunde, potom chytal spoľahlivo

NETKY.SK • 20 November 2013, 08:07 • 2 min

BUFFALO - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zo St. Louis síce inkasoval gól v Buffale už v desiatej sekunde utorkového zápasu NHL, ale potom predviedol 23 úspešných zákrokov a doviedol Blues k výhre 4:1.

Po stretnutí vyhlásili ružinovského odchovanca za tretiu hviezdu. „Postupne som sa začal cítiť v bránke istejšie, v druhej tretine som predviedol niekoľko zákrokov, ktoré mi dali dôveru,“ povedal Halák. Dva góly Blues strelil Brenden Morrow. St. Louis vyhralo nad Buffalom od roku 1999 trinásť z pätnástich zápasov. So štrnástimi výhrami v dvadsiatich zápasoch majú Blues najlepšiu štvrtinu ročníka v klubovej histórii. St. Louis ťaží najmä z presilových hier, ktoré má najlepšie v lige.
Chicago sa muselo zaobísť opäť bez zranených Mariána Hossu a Michala Handzuša, v Colorade prehralo 1:5. Brankár Avalanche Semion Varlamov zastavil 36 striel, Paul Stastny strelil gól a pridal asistenciu. Domáci položili základ víťazstva už v prvej tretine, v ktorej sa presadili trikrát. Chicago prvýkrát v sezóne nedalo v zápase aspoň dva góly. V drese Blackhawks debutoval fínsky brankár Antti Raanta, ktorý v prvej tretine nahradil Coreyho Crawforda.

Brankár Tuukka Rask kryl 43 striel hráčov New York Rangers a dopomohol Buffalu k výhre 2:1. Rangers, v drese ktorých sa po zranení opäť objavil Rick Nash, prehrali posledné tri domáce zápasy. Center Bruins Patrice Bergeron nastúpil na 600. zápas v NHL. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral 31:27 min, mal jeden plusový bod, jeden strelecký pokus a na trestnej lavici sedel 2 minúty.

Kým v úvode ročníka potrebovala Philadelphia na štyri výhry až pätnásť zápasov, teraz ich dosiahla už v štyroch. V utorok zdolala Ottawu 5:2. Prvú štvorbodovú noc kariéry má za sebou David Perron z Edmontonu, ktorý pri výhre 7:0 nad Columbusom strelil dva góly a pridal rovnaký počet asistencií. Na prvý shutout sezóny potreboval brankár Devan Dubnyk len štrnásť zákrokov. Blue Jackets opäť hrali bez zraneného Mariána Gáboríka a prehrali deviaty z posledných jedenástich duelov.

Hráči Nashvillu strelili v Detroite iba dva góly, ale stačilo im to na víťazstvo, keďže brankár Marek Mazanec vychytal s 27 zákrokmi prvý shutout kariéry. Dvakrát ho ohrozil aj domáci Tomáš Tatar, ktorý odohral štrnásť minút. Red Wings prehrali siedmy duel v rade. V domácom prostredí neuspeli už ôsmykrát za sebou, čo je ich najdlhšia séria od januára 1991.

Druhú asistenciu v sezóne si pripísal Tomáš Kopecký z Floridy, ktorý prihrával v 49. min na ľade Vancouveru na gól Shawna Matthiasa na 2:2. Panthers napokon vyhrali na ľade Canucks 3:2 po samostatných nájazdoch, keď sa v rozstrele ako jediný presadil Jonathan Huberdeau. Tomáš Kopecký odohral v zápase 19:32 min, mal jednu asistenciu a raz ohrozil bránku súpera.

Kapitán Tampy Bay Martin St. Louis nastúpil ako 286. hráč histórie na tisíci zápas v NHL. Na súboj v Los Angeles nebude mať príjemné spomienky, keďže jeho tím prehral 2:5. Richard Pánik z Tampy odohral takmer 15 minút, mal tri strelecké pokusy a zaznamenal jeden plusový bod.

Výsledky utorkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Buffalo - St. Louis 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Góly: 1. Ennis (Leino, Tallinder) - 2. Morrow (C. Stewart, Polák), 20. Tarasenko (Oshie, J. Schwartz), 35. Morrow (C. Stewart, D. Roy), 47. Pääjärvi (Reaves, Bouwmeester)
Jaroslav Halák (St. Louis) sa stal treťou hviezdou zápasu, mal 23 úspešných zákrokov.

Detroit - Nashville 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 40. S. Weber (Legwand), 48. G. Bourque (Stalberg) video video
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:59 min a mal 2 strelecké pokusy

Philadelphia - Ottawa 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Góly: 18. Giroux (Voráček, Timonen), 26. Couturier (Timonen), 52. Timonen (Read, Downie), 52. Simmonds (Lecavalier, B. Schenn), 60. Hall (Grossmann) - 29. C. MacArthur (Karlsson, Phillips), 44. Turris (Methot, C. MacArthur)

Toronto - New York Islanders 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Góly: 1. T. Smith (Lupul), 32. Kessel (Lupul, Phaneuf), 44. Raymond (McClement), 53. Clarkson (T. Smith, Lupul), 58. Kessel (Van Riemsdyk, T. Smith) - 40. Cizikas, 56. Nielsen (Bailey)

Montreal - Minnesota 6:2 (0:0, 4:0, 2:2)
Góly: 23. Pacioretty (Desharnais, Subban), 31. Pacioretty (Desharnais, Gallagher), 34. Pacioretty (Gallagher, Subban), 37. Bournival (Moen), 45. Briere (B. Gionta, Plekanec), 48. Galchenyuk (A. Markov, Prust) - 46. Niederreiter (Brodziak, Cooke), 60. Heatley (R. Suter, Brodin)

New York Rangers - Boston 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Góly: 33. Brassard (Moore, Kreider) - 25. S. Thornton (Marchand, Kelly), 32. Paille (G. Campbell)
Zdeno Chára (Boston) odohral 31:27 min, mal 1 plusový bod, 1 strelecký pokus a na trestnej lavici sedel 2 minúty.

Colorado - Chicago 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Góly: 7. P. Stastny, 13. Landeskog (Benoit, R. O´Reilly), 14. J. Mitchell (Talbot, Barrie), 39. Parenteau (P. Stastny, Hejda), 42. McLeod (Barrie, Talbot) - 53. Saad (P. Kane, Keith)

Edmonton - Columbus 7:0 (3:0, 3:0, 1:0)
Góly: 3. Eberle (Potter, Nugent-Hopkins), 13. Perron (Jakupov, Nugent-Hopkins), 17. R. Smyth (Gagner, Hemský), 29. Perron (R. Smyth, B. Gordon), 31. Jakupov (Perron), 36. J. Schultz (Perron, R. Smyth), 57. Hall (Eberle)

Vancouver - Florida 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 24. Higgins (Santorelli, Hamhuis), 43. Hansen - 4. Boyes (Barkov, Upshall), 49. Matthias (Bjugstad, T. KOPECKÝ)
Tomáš Kopecký (Florida) odohral 19:32 min, mal 1 asistenciu, 1 mínusový bod, 1 strelu na bránku.

Los Angeles - Tampa Bay 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
Góly: 15. Kopitar (Doughty, Justin Williams), 17. Frattin (Vojnov, Stoll), 23. Justin Williams (Doughty, Kopitar), 36. D. King (Vey), 38. D. Brown (Frattin) - 37. Filppula (Hedman, St. Louis), 42. Hedman (T. Johnson)
Richard Pánik (Tampa) odohral 14:53 min, mal 3 strelecké pokusy a 1 plusový bod.