Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2023Karolína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vodná nádrž Ružín
Vodná nádrž Ružín
30.09.2017 11:28 Relax
Návštevníci môžu nahliadnuť do útrob vodnej nádrže Ružín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.09.2017 11:28 Relax

Návštevníci môžu nahliadnuť do útrob vodnej nádrže RužínKOŚICE - V rámci dnešného dňa otvorených dverí sa môžu záujemcovia oboznámiť s fungovaním vodnej nádrže Ružín.


Podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavla Machavu od rána privítali prevažne rodiny s deťmi, ako aj organizované školské zájazdy.

 

"Návštevníci môžu vidieť prácu vodohospodárov na vodnej nádrži. Ako manipulujeme s vodou a ako ju vypúšťame. Môžu si fyzicky prejsť aj útroby vodnej nádrže. Takisto môžu vidieť aj pomerne veľké množstvo odpadu, ktoré sa tu každoročne zhromaždí," povedal pre TASR Machava.

 

Vodná nádrž nie je podľa jeho slov bežne otvorená pre verejnosť. "Na to slúžia práve takéto dni otvorených dverí, keď sa tu môžu prísť ľudia pozrieť. Je otvorený aj priehradný múr z obidvoch strán, takže dá sa vlastne dostať z obidvoch strán na vodnú nádrž. Samozrejme, pre deti sme pripravili nejaké drobné darčekové predmety, pexesá a podobne," doplnil Machava s tým, že dnešné podujatie potrvá do 15.00 h.

 

Ružínska priehrada sa nachádza 30 km nad Košicami. Jazero je dlhé asi 15 km, má rozlohu 455 hektárov (ha) vodnej plochy, dve nádrže a štyri ramená. Nádrž Ružín I má okolo 390 ha od priehradného telesa až po železničný most Margecany a vodná plocha nádrže Ružín II meria 65 ha.

Vybudovaním tohto vodného diela (1963-1972) na rieke Hornád pri sútoku rieky Hnilec v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov v časti nazývanej Dolný prielom Hornádu vznikla atraktívna športovo-rekreačná oblasť Ružín. Je tam možné kúpanie, rybolov, člnkovanie, surfovanie, vodné bicykle a lyžovanie, plavba na skalnatý Ostrov lásky alebo Malý ostrov. Pritom boli zatopené alebo čiastočne zatopené obce Košické Hámre, Malý Folkmár, Ružín, Jaklovce, Margecany a Rolová Huta.

 

Ružín patrí medzi najkrajšie revíry Slovenského rybárskeho zväzu, kde je možnosť lovu lienov, plotíc, kaprov, ostriežov, zubáčov, sumcov a hlavne pstruhov. Nádrž je obkolesená vrchmi, zo Sivca (781 m n.m.) je výhľad na celú vodnú nádrž, Volovské vrchy a za vhodného počasia aj na Vysoké Tatry. Ďalšími prírodnými zaujímavosťami v okolí sú výhľadová Drienková skala, vrch Holica (Napoleonov klobúk) a Národná prírodná rezervácia Bujanov. Okolitá príroda, lesnatý terén a voda poskytujú vhodné podmienky pre letnú turistiku a iné športovanie. Priehrada zabezpečuje prítok vody pre elektráreň.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok