Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.08.2019 16:27 Domov
Nálezy v násypoch D4 vraj nepoškodzujú životné prostredie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.08.2019 16:27 Domov

Nálezy v násypoch D4 vraj nepoškodzujú životné prostredieBRATISLAVA – Nálezy nepovoleného materiálu približne na 500 metrov dlhom úseku rozostavanej diaľnice D4 nepoškodzujú životné prostredie ani zdravie.


Deklaruje to spoločnosť D4R7 Construction, ktorá je hlavným zhotoviteľom projektu bratislavského obchvatu. Odvoláva sa pritom na svoje nové testy realizované akreditovanými nezávislými odborníkmi.

 

Ministerstvo dopravy v polovici júla informovalo, že posledné vzorky pôdy z násypov potvrdili výskyt nepovolených látok.

 

V troch vzorkách sa vyskytoval azbest, ktorý síce po zakopaní do zeme neohrozuje zdravie ľudí, avšak manipulácia s ním je nebezpečná a nemal byť použitý pod diaľnicou.

 

"Intenzívne pracujeme na riešení tejto záležitosti. Zároveň dostalo ministerstvo dopravy informácie o realizácii nových testov v spolupráci s medzinárodnými odborníkmi z troch nezávislých laboratórií z Nemecka, Dánska a Rakúska s cieľom nájsť environmentálne najprijateľnejšie riešenie," informovala TASR firma D4R7 Construction.

 

Po analýze všetkých zozbieraných vzoriek plánuje do 30 dní predložiť rezortu dopravy správu odborníkov s návrhmi riešenia problému. Po následnom odsúhlasení ďalších krokov všetkých zúčastnených strán chce informovať verejnosť o príslušných opatreniach. Stavebník súhlasí s tým, že jednotlivé časti azbestového cementu by sa na stavenisku nemali nachádzať.

 

Zároveň potvrdil, že recyklovaný materiál, ktorý ich údajne obsahoval, pochádza z jediného zdroja v blízkej vzdialenosti od D4 (odpadový kopec Petržalka).

 

 

"Zakúpený bol v dobrej viere a dodávateľ mal všetky povolenia a osvedčenia od príslušných orgánov. Tento materiál nebol použitý na žiadnom inom mieste 59 kilometrov dlhého projektu,“ tvrdí D4R7 Construction a ubezpečuje, že hlavnou zásadou spoločnosti je konať iba v rámci príslušných zákonov a predpisov. „To isté požadujeme aj od svojich dodávateľov," deklaruje firma.

 

Ministerstvo dopravy a výstavby na aktuálne vyhlásenie D4R7 Construction reagovalo, že čaká na riešenia od koncesionára, ako čo najšetrnejšie zneškodniť materiál s obsahom azbestu pod stavbou diaľnice D4.

 

"Po jeho predložení a schválení budeme informovať aj verejnosť," skonštatoval rezort.

 

Stavebník v júli argumentoval, že zhruba na 500 metroch úseku diaľnice D4 sa v troch vzorkách nachádzali jednotlivé časti materiálu, ktoré mohli pochádzať z vodovodných potrubí, rozbitých brzdových platničiek z motorových vozidiel, azbestových betónových panelov alebo podobných častí a mohli obsahovať azbestové vlákna.

 

V júli zdôraznil, že prvé výsledky testov nevykázali žiadnu toxickú, environmentálnu alebo zdravie ohrozujúcu kontamináciu.

 

Materiál mal pochádzať z tzv. "smetného kopca" v bratislavskej Petržalke a bol zabudovaný do telesa diaľnice pred viac ako rokom. Použitý bol približne na 500 metrov dlhom úseku číslo 1 v kilometri 0,8 a kilometri 1,3 diaľnice D4.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok