Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Kampaň Koniec doby klietkovej
Kampaň Koniec doby klietkovej
25.02.2021 08:59 Domov
Na ukončenie klietkových chovov zvierat vyzvalo Európsku komisiu 140 vedcov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.02.2021 08:59 Domov

Na ukončenie klietkových chovov zvierat vyzvalo Európsku komisiu 140 vedcovEurópska únia - Vznikla kampaň, ktorá vyzýva k zastaveniu klietkového chovu zvierat. Pod projekt sa podpísalo 1,4 milióna obyvateľov Európskej únie, 170 organizácií a 140 vedcov.


Sloboda zvierat uviedla v tlačovej správe, 140 vedcov vyzvalo Európsku komisiu na ukončenie klietkových chovov. Vedci zaslali Európskej komisii list, v ktorom vyzývajú na postupné ukončenie klietkových chovov.

 

 

Medzi odborníkmi a odborníčkami, ktorí dokument podpísali, je etologička a ochrankyňa prírody Jane Goodall, ktorá je aj Poslom mieru OSN a zakladateľkou Jane Goodall Institute.

 

Zmluva o fungovaní Európskej únie uznáva zvieratá ako cítiace bytosti,  no napriek tomu je v klietkach po celej Európe väznených viac ako 300 miliónov prasiat, sliepok, králikov, husí, kačíc, prepelíc a teliat.

 

 

Väčšina klietok je úplne holých, zvieratá sú v nich stiesnené a nemôžu sa voľne pohybovať, často ani zmeniť polohu, vystrieť si končatiny či roztiahnuť krídla. Vedci žiadajú, aby boli klietkové chovy nahradené inými, ohľaduplnejšími alternatívami.

 

 

Kampaň Koniec doby klietkovej

 

Pod tento projekt sa podpísalo 1,4 milióna obyvateľov Európskej únie, či 170 európskych organizácií. Kampaň podporujú aj mnohí europoslanci.

„Sme hrdí na to, že máme na svojej strane svetoznámu doktorku, biologičku Jane Goodall a ďalších vedcov a vedkýň aj zo Slovenska, ktorí si želajú ukončenie klietkových chovov. Často totiž počúvame, že naša požiadavka nie je vedecky podložená,” uviedla kampaňová koordinátorka organizácie Silvia Čaňová.

Z 1,4 milióna obyvateľov Európskej únie, sa pod iniciatívu podpísalo takmer 30-tisíc ľudí zo Slovenska. Medzi vedcami, ktorí sa spoločne podpísali pod list pre Európsku komisiu, bolo aj 15 odborníkov a odborníčok zo Slovenska.

 

 

Výzva pre Hard Rock Café 

 

Hard Rock Café je reťazec tematických reštaurácií, ktoré založili v roku 1971 Isaac Tigrett a Peter Morton v Londýne. V roku 1979 začala kaviareň pokrývať svoje múry rokenrolovým memorabílií, tradíciou, ktorá sa rozšírila aj na ďalších členov reťazca. Vo svojej sieti podnikov využívajú vajcia z klietkových chovov.

 

 

Klietky v ktorých sliepky žijú sú tak malé a preplnené, že v nich sliepky nemôžu vykonávať žiadne svoje prirodzené alebo inštinktívne správanie. Časti ich tiel sa často zachytia medzi mrežami klietky, čo končí poraneniami až zlomeninami kostí, deformitami a výraznou stratou peria.

 

 

Niektoré sliepky sú natoľko vyčerpané, že sa nedokážu pohybovať a tak končia udupané na smrť svojimi spoločníčkami. Bez zavedenia jednotnej politiky dobrých životných podmienok zvierat pre všetky z jej lokalít, je firma Hard Rock spoluúčastníkom zneužívania a zlého zaobchádzania s nosnicami na svojich trhoch po celom svete.

 

 

Do dnešného dňa nemá Hard Rock zverejnenú žiadnu politiku o dobrých životných podmienkach zvierat v nijakej zo svojich prevádzok na celom svete.

 

Celosvetová koalícia Open Wing Alliance spustila 23. februára globálnu kampaň zameranú na ukončenie používania klietkových vajec v spoločnosti Hard Rock International.

 

 

Prelomová kampaň vedená viac ako 75 hlavnými organizáciami na ochranu zvierat, ktorej súčasťou je aj slovenské združenie Humánny pokrok, nalieha na reštauračnú, kasínovú a hotelovú spoločnosť, aby vylúčila kruté klietky zo svojho dodávateľského reťazca a zaviazala sa, že na svojich 217 prevádzkach po celom svete zabezpečí dodávku vajec výhradne z bezklietkových chovov.  

 

Článok s podobnou tématikou: Zachráň psíka z útulku adopciou. Funguje to onlinereklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok