Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Takmer polovica vodných plôch nie je na Slovensku v dobrom stave.
Takmer polovica vodných plôch nie je na Slovensku v dobrom stave.
13.09.2020 12:38 Environetky
Na Slovensku sú ohrozené desiatky vodných útvarov, trpí tým celý ekosystém
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2020 12:38 Environetky

Na Slovensku sú ohrozené desiatky vodných útvarov, trpí tým celý ekosystémBRATISLAVA - Najrýchlejšie na svete ubúdajú sladkovodné ekosystémy. Na Slovensku nie je v dobrom stave 46 percent vodných útvarov. Ide o znečistenie, nevhodné úpravy či bariéry. Vyplýva to zo Správy o stave planéty 2020, ktorú zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF Slovensko).


Vyhubujeme náš ekosystém 

Príčinou ubúdania sladkovodných ekosystémov je nadmerný lov rýb a znečistenie, no aj strata prirodzeného prostredia. Mokrade miznú zo sveta rýchlejšie ako pralesy, upozorňuje WWF Slovensko.

 

 

Vodný svet sa nám stráca pred očami 

Na Slovensku je ohrozených 70 percent druhov rýb, všetky druhy obojživelníkov, 92 percent druhov plazov, 46 percent druhov vtákov a 69 percent druhov cicavcov.

 

"Podľa červeného zoznamu už u nás vyhynulo šesť druhov rýb a ďalších sedem druhov patrí ku kriticky ohrozeným. Medzi vyhynuté patria vyza veľká, niektoré druhy jeseterov, pstruh morský či losos atlantický," hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

 

 

Zásahy do prírody sú čoraz väčšie 

Tretina z 242 najdlhších riek sveta zostáva bez zásahov človeka. "Sú to rieky v odľahlých oblastiach, najmä v Arktíde a v povodí Konga a Amazónie. Väčšinu riek sme zmenili výstavbou priehrad, malých vodných elektrární a ďalších bariér, napriamovaním toku, úpravou brehov a odvodňovaním riečnej nivy," uviedla Plassmann.

 

 

Svet podľa správy však už odstránil viac ako 1500 rôznych priehrad a hatí na riekach, a to najmä v USA a Európe.

 

Na pôde OSN 

Správa o stave planéty vychádza pred 75. zasadnutím Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Svetoví lídri by na ňom mali hodnotiť pokrok dosiahnutý v oblasti cieľov trvalo udržateľného rozvoja, parížskej dohody a dohovoru o biologickej diverzite, pripomína organizácia.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa chihohoho (@chhiiihho),

 

Zároveň lídrov vyzýva, aby bezodkladne konali a zastavili "alarmujúci trend, kým je to ešte možné".

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Unsplash, Pexels, Facebook, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok