Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2022Oto
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.08.2022 20:06 Domov
Na Slovensku chýba 2 000 policajtov, rezort už pracuje na zlepšení podmienok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.08.2022 20:06 Domov

Na Slovensku chýba 2 000 policajtov, rezort už pracuje na zlepšení podmienokBRATISLAVA – Obsadených je 20 545 z plánovaných 22 569 miest. Najviac príslušníkov chýba v obvodných oddeleniach najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji.


Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová. Ako deklarovala, všetky úlohy plní Policajný zbor riadne, profesionálne a včas. Rezort zároveň pracuje na zlepšení podmienok na prácu v polícii. 

 

 

„Jedným z dôvodov podstavu bol odchod väčšieho počtu policajtov zo služobného pomeru do civilu v roku 2019 a 2020, a to z dôvodu valorizácie služobných platov o desať percent v každom roku,“ načrtla hovorkyňa. Ako vysvetlila, išlo o policajtov, ktorí zotrvaním splnili podmienky na výsluhové zabezpečenie, ktoré sa vypočítavalo z valorizovaných platov.
      

Rezort vnútra a vedenie polície v súčasnosti pracujú na reforme polície, ktorá má podľa Eliášovej zamestnancom Policajného zboru priniesť kvalitné a férové pracovné podmienky  pre všetkých a adekvátne ohodnotenie. Zároveň má zvýšiť bezpečnosť občanov a dôveryhodnosť polície.

 

      

„Chceme tiež optimalizovať náklady na samotný chod Policajného zboru. Vytvorením vhodných štruktúr chceme reagovať na súčasné a budúce hrozby. Výrazne sme posilnili analytické kapacity PZ, vytvorili sme štruktúry, ktoré sú zodpovedné za finančné vyšetrovanie, ktoré sa stalo pre nové vedenie PZ prioritou,“ priblížila hovorkyňa.
      

Kľúčová je podľa MV SR aj personálna politika, vo funkciách majú byť ľudia s patričným morálnym a odborným kreditom. Súčasťou reformy sú postupné výmeny na niektorých riadiacich postoch vyššieho manažmentu. K zlepšeniu podmienok v polícii má prispieť aj obmena 705 kusov vozidiel v priebehu rokov 2022 až 2023 za ekologické vozidlá. Dostanú ich policajné hliadky v priamom výkone služby, operatívci a vyšetrovatelia.

 

 

„Pre dopravnú políciu pripravujeme obstarávanie asi 65 kusov výjazdových vozidiel a 50 hliadkovacích, tie budú financované z osempercentného odvodu povinného zmluvného poistenia. Kriminalistickí technici by na budúci rok mohli dostať osem dodávok,“ poznamenala hovorkyňa.
      

Pripravujú sa aj ďalšie projekty nákupu vozidiel a pohonných látok. Obnova vozového parku prebieha aj formou dlhodobého prenájmu vozidiel. Vzniknúť by mala i rezortná autoškola.
      

Cieľom vedenia rezortu je tiež zatraktívniť povolanie policajta napríklad sociálnym zabezpečením či novými motivačnými nástrojmi na vstup. V rámci novely zákona o štátnej službe príslušníkov PZ sa má tiež znížiť vek na vstup do polície na 18 rokov.

 

„V súčasnosti riešime aj otázku ubytovania príslušníkov PZ na vybraných krajských riaditeľstvách, ktorí vykonávajú služobnú činnosť mimo miesta trvalého bydliska, táto problematika bola bývalým vedením rezortu vnútra nepovšimnutá,“ dodala hovorkyňa.

 

Možno vás zaujme: Zdravotne postihnutí majú nárok na rovnakú kvalitu služieb ako ostatníreklama


reklama


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok