Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. mar. 2023Gabriel
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Samuel Vlčan
Samuel Vlčan
10.02.2022 15:48 Domov
Na Slovensko prichádzajú nebezpečné potraviny z Poľska. Vláda bude konať!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.02.2022 15:48 Domov

Na Slovensko prichádzajú nebezpečné potraviny z Poľska. Vláda bude konať!BRATISLAVA - Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) sa k téme vyjadril po skončení rokovania mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.


Minister vyhlásil, že z Poľska prichádzajú na Slovensko potraviny, ktoré najčastejšie vykazujú nejaké pochybenia alebo sú nebezpečné.

 

 

Dôvodom mimoriadneho výboru bola správa Najvyššieho kontrolného úradu Poľskej republiky. Úrad skonštatoval, že poľské potraviny sú najnebezpečnejšie v rámci celej EÚ. Vlčan upozornil, že závery poľského úradu ohľadom kontroly potravín vyrábaných v Poľsku sú mimoriadne závažné. „Závery potvrdzujú, že v prípade Poľska zrejme ide o systémový problém. Ide o kontrolu rozloženú medzi tri autority, a preto aj štatistiky, ktoré máme, potvrdzujú, že z Poľska prichádzajú najčastejšie potraviny, ktoré vykazujú nejaké pochybenia alebo sú nebezpečné,“ povedal Vlčan. 

 

Prečítajte si tiež: Nová daň prinesie štátu 50 miliónov eur

 

Na základe situácie vyzval verejnosť, aby zvážila nakupovanie potravín v Poľsku. „Samozrejme, to, čo je v našej kompetencii, urobíme. Zvýšime intenzitu kontrol potravín dovážaných z Poľska. Nemôžeme robiť kontroly na hraniciach, lebo to by bolo v rozpore s európskym právom, išlo by o obmedzovanie voľného pohybu tovaru. Zvýšime ale kontrolu dovážaných potravín v prihraničných oblastiach,“ hovoril Vlčan.

 

 

Minister v tejto záležitosti kontaktoval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) a bude kontaktovať aj ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). „Vyčleníme dodatočné personálne a finančné zdroje na to, aby sme vykonávali osemnásobne viac kontrol v budúcnosti, ako ich vykonávame teraz.“

 

Poľské potraviny a táto správa sa podľa členky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a poslankyne NR SR Jarmily Halgašovej (SaS) Slovenska mimoriadne dotýkajú. Poľsko je totiž druhý najväčší dodávateľ potravín na Slovensku. „V rámci tohto výboru som požiadala o predloženie informácií o vykonaných kontrolách, na základe ktorých som zistila, že jedna tretina kontrol potravín, ktoré sú dodávané z Poľska, nevyhovujú požiadavkám, a to najmä, že nie sú úplné dokumenty, resp. sú porušené hygienické štandardy,“ upozornila Halgašová.

 

Možno vás zaujme: EÚ rokuje s ďalšími štátmi o zvýšení dodávok plynu

 

Čo ju však podľa jej slov prekvapilo, boli výsledky z rýchleho výstražného a informačného systému, kde sa takmer všetky zistenia týkali hydinového mäsa, ktoré bolo viac-menej skonzumované aj na základe porušenia mikrobiologických požiadaviek.

 

 

„Na Slovensko sa naozaj dovezie množstvo potravín z Poľska a nie je v silách úradnej kontroly potravín, aby tieto výrobky fyzicky všetky skontrolovala,“ pokračovala Halgašová. Na výbore požiadala Vlčana, aby požiadal Európsku komisiu o predloženie výsledkov auditu. Druhou požiadavkou sa obrátila na ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša s tým, aby boli zintenzívnené kontroly dodávok poľských potravín na Slovensko so zameraním najmä na hydinové mäso. To najviac vykazuje známky porušenia a končí vo veľkých množstvách hlavne v zariadeniach verejného stravovania.

 

„Mrzí ma to, že slovenskí výrobcovia vyrábajú za prísnejších hygienických štandardov, sú pravidelne kontrolovaní našou úradnou kontrolu potravín, ale nie sú natoľko konkurencieschopní. Máme na pultoch množstvo poľského hydinového mäsa a bola by som rada, aby hygienické štandardy a požiadavky na bezpečnosť spĺňali aj tieto produkty. Aby nekonkurovali len svojou cenou našim kvalitným slovenským výrobkom,“ dodala Halgašová.

 

K téme: V týchto potravinách nakúpite aj v noci a bez predavača

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok