Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. okt. 2020Aurélia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
02.06.2017 11:17 Ekonomika
Na skrátený úväzok pracuje len 6 % ľudí na Slovensku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.06.2017 11:17 Ekonomika

Na skrátený úväzok pracuje len 6 % ľudí na SlovenskuBRATISLAVA - Kým v eurozóne a aj v únii ako celku pracuje na skrátený úväzok až pätina zamestnancov, na Slovensku je to len 6 % zo všetkých zamestnaných.


Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádza z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat. Na čiastočný úväzok pracuje necelých 150 tisíc Slovákov. Umiestnili sme sa tak na chvoste európskeho rebríčka, keďže nižší podiel takýchto zamestnancov evidovalo už len Maďarsko (5,2 %) a Bulharsko (2,2 %).

Rekordérom pri práci na skrátený úväzok je Holandsko, kde takto pracuje až polovica zamestnancov. Viac než štvrtina zamestnancov ale pracuje na tzv. part - time v Nemecku, v susednom Rakúsku, vo Veľkej Británii, Švédsku, v Dánsku a v Belgicku. A približne pätina zamestnancov pracuje na skrátený úväzok v Írsku, Luxembursku, Taliansku a vo Francúzsku.

Práca na kratší ako plný úväzok má podľa analytikov Poštovej banky svoje výhody aj nevýhody. "Najväčšou nevýhodou je jednoznačne nižší plat, pretože kto menej pracuje, ten zväčša aj menej zarobí," uvádza sa v tlačovej správe. Výhodou je ale viac voľného času, ktorý môže človek venovať sebe, svojim záľubám, rodine, prípadne druhému zamestnaniu. Prácu na kratší pracovný čas preto obľubujú hlavne ženy, ktorým tak zostáva viac času na starostlivosť o rodinu a deti.

Nie každý, kto pracuje na skrátený úväzok, tak pracuje dobrovoľne. Mnohí zamestnanci pracujú na part - time len preto, lebo zamestnanie na plný úväzok si nenašli alebo preto, že rodinné alebo iné okolnosti im nedovoľujú pracovať viac. Zo štatistík Eurostatu vyplýva, že viac než dve pätiny Slovákov pracujúcich na skrátený úväzok by chceli pracovať viac. Na skrátený úväzok teda pracujú v podstate nedobrovoľne.

Najvyšší podiel ľudí, ktorí pracujú na skrátený úväzok nedobrovoľne, je podľa analýzy v Grécku, a to až 74 % spomedzi zamestnancov na skrátený úväzok. Vysoký podiel ale eviduje aj Cyprus (64 %), Španielsko (51 %) a Portugalsko (45 %), za ktorým už v rebríčku nasleduje Slovensko s podielom 43,5 %.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok