Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
V rieke Hron uhynuli tony rýb. Ide o najväčšiu ekologickú katastrofu za posledných 20 rokov.
V rieke Hron uhynuli tony rýb. Ide o najväčšiu ekologickú katastrofu za posledných 20 rokov.
26.07.2021 17:59 Domov
Na rieke Hron došlo k ekologickej katastrofe. Miestni rybári zbierajú tony uhynutých rýb!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2021 17:59 Domov

Na rieke Hron došlo k ekologickej katastrofe. Miestni rybári zbierajú tony uhynutých rýb!BANSKÁ BYSTRICA - Na rieke Hron došlo k obrovskej ekologickej katastrofe, kde miestni rybári evidujú masívny úhyn rýb.


Od rána rybári v okolí obce Trnavá Hora zbierajú uhynuté ryby, ktorých je niekoľko ton. Ide o najhoršiu ekologickú katastrofu úhynu rýb za posledných 20 rokov, informuje RTVS. 

 

Banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti Facebook uviedla, že na mieste vykonávajú opatrenia hasiči a príčinami úhynu sa už zaoberá polícia aj inšpekcia životného prostredia.

 

 

 

Do rieky sa vyplavila toxická látka
Podľa informácií od rezortných organizácií Ministerstva životného prostredia (MŽP) spôsobil situáciu strom, ktorý sa počas búrky zlomil a poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča v okrese Zvolen.

 

 

Z vaku následne vytieklo cca 500 kubíkov digestátu. Ide o znečisťujúcu látku obsahujúcu dusičnany a fosforečnany. Únik tejto toxickej látky následne spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá HoraJalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.

 

Tok Hronu sa snažia neutralizovať
Organizácie rezortu životného prostredia Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) riešia situáciu v spolupráci s políciou i konateľom bioplynovej stanice. SIŽP vykonala odber vzoriek z odvodňovacieho kanála, Bienskeho potoka a rieky Hron. 

 

Vzorky budú analyzované v akreditovanom laboratóriu SVP. Vodohospodári súčasne vykonávajú obhliadku vodného toku až po Žiar nad Hronom a zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu zbierajú uhynuté ryby.

 


Okrem toho do vodného toku Hron z vodnej nádrže Môťová vypustili nárazovo väčšie množstvo vody, aby sa znečistená voda v toku v dotknutom úseku čo najviac nariedila a tým zlepšila jej kvalita.

 

Predstavitelia inšpekcie zároveň vyzvali spoločnosť, ktorá bioplynovú stanicu prevádzkuje, aby okamžite vykonala nápravné opatrenia ako je prehradenie odvodňovacieho kanála, odčerpanie kalu, vykonanie tesnosti poškodenej nádrže a odstránenie spadnutého stromu.

 

Podľa miestnych rybárov ide o nevyčísliteľnú škodu, ktorá v slovenských riekach nemá obdobuZarybnenie bude podľa nich trvať aj niekoľko rokov. reklama


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  Facebook/Polícia Banskobystrický krajNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok