Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
01.05.2020 06:36 Literatúra
Malo to byť dokonalé prekvapenie, ale dopadlo to celkom inak
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.05.2020 06:36 Literatúra

Malo to byť dokonalé prekvapenie, ale dopadlo to celkom inakKeď si manželská dvojica vymieňa sľub a vraví si, že sa spoločne prečká staroba a ostane sa spolu, až kým o tom nerozhodne smrť, nikto sa nad tým nezamýšľa. Nie je na to dôvod, čaká sa na toľko pekného, že pýtať sa v duchu na to, koľko času pretečie do smrti, by bolo až neúctivé. Všetko je nové, láska je mladá, svadobné šaty ešte visia v skrini a pripravuje sa na splodenie nejakého toho potomka.


Problém
Len čo sa ale prekročí istá hranica a zo vzrušujúceho sa prechádza k tomu viac stereotypnému, môže nastať malý alebo aj veľký problém.


Sophie Kinsella v románe Dokonalé prekvapenie používa predovšetkým humor, aby sa bližšie prizrela manželskému spolužitiu a aby vyskúmala, na ako dlho je to povestné navždy.

 

Dokonalejšie to byť nemôže
Sylvia a Dan by mohli slúžiť ako obraz toho, čo je ideálne manželstvo. Navzájom sa tak dopĺňajú, až je to otravné.
Ona načne vetu, on ju dokončí.


On si vyberie pokrm z jedálneho lístka a ona vopred vie, čo čašníčke nadiktuje bez toho, aby sa ho na to musela vypytovať.
Vlastnia dom, obaja sú zamestnaní a ešte sa im aj dvojičky pošťastilo mať. A sú až príliš v dobrej kondícii. Keby neboli, nevzniklo by ani to veliké nedorozumenie.

 

Návšteva u lekára
Je to totiž tak, že povinná návšteva lekárskej ambulancie nedopadne tak radostne. A to im ten milý a skutočne profesionálny odborník na zdravie oznámil dobrú správu! Povedal im, že sú natoľko fyzicky v poriadku, že by ich manželstvo malo mať naozaj dlhé trvanie. A keď dlhé, tak veeeeeľmi dlhé trvanie. Lekár to odhadol približne na ďalších 68 rokov.
Sylvia a Dan si vymenia jeden pohľad, potom druhý, tretí... Bombarduje ich rovnaká otázka. Čo, do pekla, budú spolu robiť zvyšných 68 rokov?

 

Hra sa začína
Sylvia po uvažovaní, ktoré jej ani spať nedá, napokon dostane nápad. Riešením by mohlo byť prekvapenie. Ak budú jeden druhého niečím vyvádzať z rovnováhy, potom nebude zvyšok spolužitia také utrpenie. Začína sa teda hra. Musím uznať, že hoci sa manželia snažili a snažili, väčšinou to s nimi bolo na zbláznenie. On si namýšľal, že by ju potešilo, ak by do domu nasťahoval hada.

 

Ona zasa zloží trochu neohrabanú ľúbostnú báseň, ale omylom ju vloží do vrecka na kabáte iného muža.
Obaja sa trápia, a čitateľ sa smeje, smeje a nevie sa prestať smiať. Pretože Sophie Kinsella vytvorila niečo pekné, niečo zábavné a prifúkla tam aj dosť veľa citu. Nezaobíde sa to ani bez načrtnutia vážnejšej témy, ale aj tá je podávaná nenútene, aby zasa emócie neboli pošliapané a udusené pod ťarchou nasilu vtlačeného smútku.


Dokonalé prekvapenie je taká kniha, ktorá z Vianoc vyformuje Silvester a zo Silvestra Vianoce. Ako to myslím, to sa musí presvedčiť každý sám. A ktovie, možno zažije dokonalé prekvapenie.reklama


reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok