Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2022Marcela
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia, ekologická katastrofa.
Ilustračná fotografia, ekologická katastrofa.
14.08.2021 14:57 Environetky
Ľudstvo sa nachádza na začiatku klimatickej katastrofy!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.08.2021 14:57 Environetky

Ľudstvo sa nachádza na začiatku klimatickej katastrofy!Poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík uviedol, že správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy je potvrdením, že ľudstvo sa nachádza na pokraji klimatickej krízy a začiatku klimatickej katastrofy.


Aktuálne extrémy počasia, ktoré sužujú Európu, ako sú lesné požiare, tornáda, záplavy či vysoké teploty, sú podľa europoslanca iba malou ochutnávkou udalostí, ktoré budú ľudstvo čakať, ak nebude rázne konať. „Najzaujímavejšie na tom je, že vlády ospravedlňujú nevykonávanie dostatočne razantných zmien v súvislosti s klímou konkurencieschopnosťou. Ale opak je pravdou. Nedá sa robiť zisk na mŕtvej planéte. A riešenie klimatickej krízy je v súčasnosti v pozitívnom slova zmysle dobrý biznis, pretože obnoviteľné zdroje energie sú aj ekonomicky najvýhodnejšie,“ povedal Hojsík.

 

 

Súvisiaci článok: Globálne otepľovanie Zeme sa blíži ku kritickej hranici! Treba konať čo najrýchlejšie!


Hojsík je presvedčený, že neriešenie klimatickej krízy so sebou prináša obrovské finančné škody, ktoré majú následne negatívny vplyv práve aj na konkurencieschopnosť krajiny a predstavujú zvýšené náklady pre štát a bežných ľudí. V dôsledku extrémov počasia podľa neho napríklad hrozí, že poisťovne nebudú chcieť poisťovať majetok ľudí voči škodám spôsobeným prírodnými živlami.

 Hojsík vníma Slovensko ako jednu z tých krajín Európskej únie, ktoré sa tvária, že sa snažia riešiť klimatickú krízu, no v skutočnosti nerobia dosť. Štát však podľa neho má možnosť využiť príležitosť a zaradiť sa medzi zelených lídrov Európy. Tými sú aktuálne napríklad Dánsko, ktoré si stanovilo za cieľ do roku 2030 znížiť emisie o 70 percent v porovnaní s rokom 1990 alebo Nemecko, ktoré má ambíciu znížiť emisie za rovnaký čas o 65 percent. Obe krajiny pritom podľa Hojsíka majú horšiu štartovaciu pozíciu na dosiahnutie svojich cieľov ako Slovensko.

 

Možno vás zaujme: Taliani sú v strehu! Dedinu pod Mont Blancom ohrozuje topiaci sa ľadovec!

Za najdôležitejšie Hojsík považuje, aby Slovensko aj EÚ úplne prestali podporovať výrobu energie z fosílnych palív a začali výrazne podporovať jej výrobu z obnoviteľných zdrojov a energetickú efektívnosť. Dôležitosť vidí aj v zastavení pestovania monokultúr na poliach a efektívnom hospodárení na poľnohospodárskych plochách.

Dodal, že Európska únia na jednej strane hovorí o potrebe vykonávania opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov v ovzduší, na druhej strane však v pomere investícií do obnoviteľných zdrojov energie k hrubému domácemu produktu investuje menej ako napríklad Čína či Spojené štáty americké. Európska únia preto podľa neho musí viac konať.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky KP

Foto:  Pixabay/ FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok