Christopher Hayward je jedným z takmer 500.000 zamestnancov londýnskej City, najväčšieho finančného centra Európy. Po ceste do práce míňa novopostavené mrakodrapy aj množstvo žeriavov, ktoré signalizujú pokračujúci stavebný rozmach v uliciach okolo majestátnej budovy Guildhall, administratívneho centra Londýna.
V storočnej Guildhall stále doznieva ozvena referenda o brexite v júni 2016, ktoré otriaslo firmami v Spojenom kráľovstve.
"Mali sme veľké obavy, že stratíme stovky tisíc pracovných miest," povedal Hayward, predseda mestského plánovacieho výboru. "To sa nestalo," dodal a teraz odhaduje, že City príde nanajvýš len o "niekoľko tisíc" miest.
To je len malý zlomok z 800.000 odborníkov, ktorí pracujú v bankách, finančných a poisťovacích spoločnostiach, a tiež v právnických a konzultačných firmách.
Britská metropola súťaží s New Yorkom o status najväčšieho svetového finančného centra a stále si udržuje náskok pred ázijskými centrami Hongkong, Singapur, Šanghaj a Tokio v rebríčku komerčného konzultačného think-tanku Z/Yen.
Podľa Haywarda si všetci myslia, že City v dôsledku brexitu ohrozujú Paríž, Frankfurt nad Mohanom a ďalšie európske mestá, ale tie nepredstavujú najväčšie výzvy pre Londýn. Tými sú veľké finančné a profesionálne centrá - ako sú New York alebo Singapur.
Európske trhy, ktoré sa dva roky snažia prilákať pracovníkov z Londýna, si uvedomujú túto výzvu. "Predstava, že sa londýnsky trh hromadne pohne na iný trh na kontinente, je nereálna," pripustila Marie Célie Guillaumeová, šéfka finančnej štvrte La Défense v Paríži.
Londýn si aj v období od leta 2017 do leta 2018 udržal vedúcu pozíciu pokiaľ ide o prilákanie medzinárodných investícií do nehnuteľností. Podľa štúdie Cushman & Wakefield pritiahol 25 miliárd USD (zhruba 22 miliárd eur), dvakrát toľko, ako ďalší v poradí Hongkong.
Čínski, indickí a japonskí investori zvýšili svoje investície v britskej metropole o takmer 50 %. "Veľa krajín z východu považuje Londýn za bezpečné útočisko. To vyvoláva dopyt medzi firmami, ktoré chcú sídliť v meste," povedal Hayward.
Okrem veľkého množstva medzinárodných talentov, kultúry a nočného života sú jednou zo silných stránok mesta britské regulačné a daňové systémy, ktoré sú "priateľsky" naklonené podnikaniu.
A po vystúpení z EÚ by sa Británia mohla stať ešte priateľskejšou k zahraničným investorom, aj keď hlavná opozičná Labouristická strana varovala, že by sa mohla zmeniť na daňový raj.
Niekoľko veľkých finančných firiem v Británii pred referendom podporilo brexit, keďže ho považujú za spôsob, ako uniknúť pohľadom z Bruselu.
Okrem výhod, ako sú skúsenosti a celosvetová dominantnosť angličtiny vo finančníctve, Londýn tiež dokázal, že je "odolný", keďže sa vždy zotavil, či už z prepadov trhov, požiarov, revolúcie alebo vojny.
"Londýnska City zažila veľa pádov a oživení, prekonala mnohé problémy, ale vždy sa prispôsobila," uzavrel optimisticky Hayward.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.