Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. okt. 2020Dobromila
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Lászlo Sólymos
Lászlo Sólymos
04.12.2019 21:53 Ekonomika
Lászlo Sólymos: Zelené investície na rozvoj Malohontu a Gemeru vzrástli osemnásobne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2019 21:53 Ekonomika

Lászlo Sólymos: Zelené investície na rozvoj Malohontu a Gemeru vzrástli osemnásobnePodpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos navštívil tri najmenej rozvinuté okresy južného a juhovýchodného Slovenska. Investície do zelených projektov sú v regióne Malohontu a Gemera čoraz viac výraznejšie.


Envirorezort za posledné štyri roky podporil v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava celkovo 148 projektov za takmer 57 miliónov eur.

 

„Na Slovensku sú regióny, voči ktorým máme historický dlh. A je na čase ho splatiť. Som rád, že vraciame na mapu záujmu regióny, na ktoré sa v minulosti zabúdalo,“ povedal dnes podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

 

Znižovanie energetickej náročnosti budov, lepšia ochrana a využívanie vôd, podpora odpadového hospodárstva či lepšia kvalita ovzdušia. To všetko sú oblasti, do ktorých smeruje podpora z rezortu životného prostredia.

 

V rámci Environmentálneho fondu ministerstvo v rokoch 2016 až 2019 podporilo 98 projektov samospráv z okresov Rimavská Sobota, Rožňava a Revúca za takmer 10 miliónov eur.


Pre porovnanie, v rokoch 2013 až 2015 bolo podporených 14 projektov za približne 1,2 miliónov eur. Z európskych zdrojov v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia získali tieto tri okresy takmer 47 mil. eur v rámci 50-tich podporených projektov.


Jedným takýmto projektom je vynovená materská škola v obci Ivanice (okres Rimavská Sobota). Vďaka dotácii z Environmentálneho fondu vo výške 100-tisíc eur obec mohla zatepliť budovu škôlky a jej podstrešný priestor, vymeniť a zefektívniť vykurovací systém z lokálneho na ústredný vykurovací systém, namontovať tepelné čerpadlo, ako aj vykurovacie potrubia.

 

 

Podobne obec Tomášovce získala 70-tisíc eur z Envirofondu na zateplenie kultúrneho domu. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť budovy, čo sa aj podarilo vďaka zateplenej streche, výmene okien a vchodových dverí či inštaláciou ekologického vykurovacie zariadenia – plynového kondenzačného kotla.

 

Ministerstvo životného prostredia venuje v poslednom období osobitnú pozornosť ochrane vôd. Šéf envirorezortu na stretnutí s predstaviteľmi samospráv apeloval, aby predovšetkým menšie obce a mestá využili jedinečnú možnosť získať dotácie na budovanie kanalizačnej a vodovodnej siete.

 

Výzvu koncom novembra vyhlásil Environmentálny fond a na jeden projekt je možné získať až 5 mil. eur. Táto výzva je súčasťou desaťročného programu financovania vodárenskej infraštruktúry, ktorý schválila vláda SR.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok