Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
12.05.2020 07:19 Zahraničie
Krajiny postupne ukončujú opatrenia, WHO vyzýva obyvateľov na opatrnosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.05.2020 07:19 Zahraničie

Krajiny postupne ukončujú opatrenia, WHO vyzýva obyvateľov na opatrnosťŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ocenila začiatkom týždňa znižujúce sa počty prípadov ochorenia COVID-19 a úmrtia v niektorých krajinách, ale vyzvala štáty na "extrémnu opatrnosť", keďže začínajú uvoľňovať svoje obmedzenia proti šíreniu pandémie.


Spomalenie šírenia nákazy 

Celé pásma Európy začali v pondelok dlhý proces znovuotvárania ekonomík a života obyvateľov, ktorí museli dlhé týždne znášať rôzne prísne karanténne opatrenia. Vlády v krajinách ako Francúzsko či Španielsko k otváraniu povzbudil pokles úmrtí na COVID-19.

"Dobrou správou je, že sa podaril veľký úspech v spomaľovaní šírenia koronavírusu a konečne aj v záchrane životov," povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnom brífingu.

 

 

Rušenie obmedzení 

Vedúci programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan medzitým ocenil postupné rušenie karanténnych obmedzení a označil to za znak "nádeje". Upozornil však, že "potrebná je extrémna opatrnosť".

 

Obavy pred novými vlnami nákazy 

Z vyše štyroch miliónov chorých na COVID-19 po celom svete zomrelo viac ako 280 000 ľudí. A hoci sa mnohým krajinám podarilo vďaka drastickým opatreniam dočasne zvládnuť koronavírus, prevládajú obavy, že môžu prísť nové vlny intenzívneho prenosu vírusu.

 

 

Nie všade sa testovalo 

Ryan vyzval krajiny, aby posilnili svoje schopnosti rázne reagovať na prípadné ohrozenie zdravia verejnosti, napríklad tým, že dokážu identifikovať nové prípady a vystopovať a izolovať všetky ich kontakty. To podľa jeho slov pomôže "vyhnúť sa veľkej druhej vlne".

 

Upozornil však tiež na to, že kým "mnohé krajiny počas zatvorenia a karantény veľmi systematicky investovali do budovania kapacít verejného zdravotníctva, iné to neurobili".

 

"Kým pretrváva v krajinách toto ochorenie v malej miere, ale bez schopnosti vypátrať zhluky prípadov, identifikovať tieto zhluky, potom je vždy riziko, že... sa ochorenie znovu rozhorí," povedal Ryan.

 

Bez menovania konkrétnych krajín kritizoval, že niektoré si zvolili možnosť "prejsť situáciou slepo" bez toho, aby výrazne posilnili svoju kapacitu testovania a vyhľadávania prípadov, hoci majú tú šancu.

 

 

Kolektívna imunita 

WHO varovala proti postoju v niektorých krajinách, že ak aj neurobia potrebné opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu, ich obyvateľstvo si rýchlo vybuduje tzv. kolektívnu imunitu.

"Prvé sérologické štúdie ukazujú, že protilátky na COVID-19 má iba pomerne malé percento obyvateľstva," povedal Tedros. Podľa neho to znamená, že "väčšina obyvateľstva je náchylná na nakazenia sa koronavírusom".

 

 

Maria Van Kerkhove z WHO uviedla, že podľa prvých zverejnených údajov z takýchto štúdií má protilátky len jedno až desať % ľudí. Ryan dodal, že "toto je vážna choroba".

 

"Názor, že krajiny, kde majú uvoľnené opatrenia..., možno zrazu akosi dosiahnu kolektívnu imunitu, a čo na tom, že zároveň stratíme zopár starších ľudí..., je skutočne nebezpečné, nebezpečné uvažovanie," povedal Ryan.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, YouTube, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok