Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2020Vendelín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
24.09.2020 07:20 Environetky
Koniec plastom? Plastové fľaše bude Slovensko zálohovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.09.2020 07:20 Environetky

Koniec plastom? Plastové fľaše bude Slovensko zálohovaťBRATISLAVA – Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek by malo byť spustené v pôvodne stanovenom termíne, teda od 1. januára 2022.


Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o odpadoch, ktorú parlament dnes posunul do druhého čítania. Poslanci o novele rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.


V pôvodne stanovenom termíne
Zálohovanie plastových fliaš od roku 2022 schválil ešte bývalý vládny kabinet. Ten súčasný ho však v apríli tohto roku pre pandemickú situáciu odložil na rok 2023. Envirorezort sa totiž obával, že zálohovanie fliaš sa od roku 2022 zaviesť nestihne.

 

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) však napokon v závere mája avizoval snahu spustiť zálohovanie v pôvodne stanovenom termíne.

 


Novela zákona o odpadoch by podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR zároveň mala výrazným spôsobom napraviť chyby doterajšieho systému odpadového hospodárstva.

 

Triedenie odpadu majú na starosti mestá a obce. Tie dostávajú finančné príspevky od organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV).

 

Do OZV prispievajú výrobcovia tovarov, čím mestám a obciam hradia náklady spojené s likvidáciou obalov zo svojich výrobkov.

 

Viete, čo kam patrí? Naučte sa správne triediť odpad

 

Plastové nánosy v rieke Bodva už hraničili s ekologickou katastrofou

 

Starí Rimania vynašli triedenie odpadu, ukazujú to vykopávky v Pompejách

 

Pokuta v prípade porušovania zákona

Na začiatku roku 2020 vznikla situácia, keď približne 400 obcí na Slovensku nemalo zmluvu so žiadnou OZV. Novela zákona má podľa MŽP pomôcť predchádzať podobným situáciám.

Podľa zákona bude musieť byť každý výrobca zazmluvnený s niektorou OZV vždy k 31. októbru. Do rovnakého dátumu majú mať všetky zmluvné vzťahy zabezpečené mestá aj obce. Zmluvy medzi OZV a obcami a OZV a výrobcami budú po novom uzatvárané na dobu minimálne dvoch rokov. Podľa MŽP vďaka tomuto kroku nebudú musieť samosprávy ani výrobcovia každoročne riešiť uzatváranie nových zmlúv s OZV.

 

V prípade porušovania zákona o odpadoch bude možné uložiť fyzickým osobám-podnikateľom a právnickým osobám pokutu vo výške od 4-tisíc do 350-tisíc eur.

Novela zákona zároveň o rok posunula účinnosť termínu povinnosti viesť elektronickú evidenciu odpadov prostredníctvom informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

 

Dôvodom je krátkosť času na prípravu začlenenia externých informačných systémov do ISOH aj nedostatok času na testovanie celého systému. K posunom termínov podľa MŽP prispela aj pandémia koronavírusu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok