Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2021Aurel
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) udeľuje Pribinov kríž I. triedy spevákovi Miroslavovi Žbirkovi (vpravo) počas slávnostnej ceremónie udeľovania štátnych vyznamenaní pri príležitosti osláv 26. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) udeľuje Pribinov kríž I. triedy spevákovi Miroslavovi Žbirkovi (vpravo) počas slávnostnej ceremónie udeľovania štátnych vyznamenaní pri príležitosti osláv 26. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky
09.06.2019 09:18 Domov
Kiska bol počas svojho pôsobenia naozaj štedrý: Udelil 153 štátnych vyznamenaní
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.06.2019 09:18 Domov

Kiska bol počas svojho pôsobenia naozaj štedrý: Udelil 153 štátnych vyznamenaníBRATISLAVA – Prezident SR Andrej Kiska počas svojho pôsobenia udelil 153 štátnych vyznamenaní, z toho 45 dostali ženy.


Udelením štátnych vyznamenaní oceňuje osoby za ich mimoriadne alebo významné zásluhy v prospech Slovenskej republiky, demokracie, obrany a bezpečnosti štátu, výsledky činnosti alebo za ich iné výnimočné činy. Prezident udeľuje aj ďakovnú medailu, ktorá je ocenením prínosu a zásluh o republiku a jej rozvoj. Počas svojho mandátu ich Kiska udelil 23, 21 mužom a dvom ženám. Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej výber osobností, ktorým prezident Andrej Kiska za svoje funkčné obdobie udelil štátne vyznamenania, vyvážene odzrkadľuje rozmanitosť vedeckého, kultúrneho, športového či spoločenského života. „Oceňujem, že výber tiež primerane akcentuje významné osobnosti, ktoré sú občiansky aktívne a angažujú sa v ľudskoprávnych témach,“ uviedla ombudsmanka pre agentúru SITA.

Prezident môže na návrh Národnej rady SR alebo vlády SR či na základe vlastného uváženia udeliť Rad Bieleho dvojkríža, Rad Andreja Hlinku, Rad Ľudovíta Štúra, Kríž Milana Rastislava Štefánika, Pribinov kríž, Medailu prezidenta Slovenskej republiky. Okrem Medaily prezidenta Slovenskej republiky majú štátne vyznamenania tri triedy, z ktorých najvyššia je I. trieda, pri ktorej udelení sa predpokladá obzvlášť mimoriadna miera zásluh vyznamenaného. Radom Bieleho dvojkríža I. triedy tak napríklad ocenil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú či monacké knieža Alberta II. Pribinov kríž I. triedy dostali napríklad spevák a skladateľ Miroslav Žbirka a vedec a chemik Robert Mistrík. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy sa dostal bývalej alpskej lyžiarke Veronike Velez Zuzulovej, in memoriam investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi či ekológovi Mikulášovi Hubovi. Jeden zo spomínaných ocenených Huba sa domnieva, že jednotlivé vedné oblasti sa prezident snažil oceniť pomerne vyvážene. „Teší ma, že nezabudol ani na spoločenských vedcov, na ktorých sa niekedy zvykne zabúdať. V prípade mojej osoby ocenenie získala aj geografia, environmentalistika a krajinná ekológia, čo tiež nie sú odvetvia na výslní spoločenského záujmu. Aj keď môj prípad bol dosť špecifický, keďže ocenenie som nezískal v prvom rade za vedeckú či pedagogickú činnosť, ale najmä za celoživotné dobrovoľnícke aktivity vo sfére ochrany prírody, pamiatok, životného prostredia a ľudských práv,“ povedal Huba pre agentúru SITA.

Z iných vyznamenaní prezident Slovenskej republiky udeľuje slovenské vojenské vyznamenanie - Medailu za statočnosť. Ňou napríklad vyznamenal vojaka Ozbrojených síl SR Andreja Adamka. Ocenenia od Kisku dostali aj iní prezidenti, veľvyslanci, vojnoví veteráni, vedci, lekári, sudcovia, pedagógovia, predstavitelia tretieho sektoru či obhajcovia ľudských práv. Uznanie z Prezidentského paláca si takisto odniesli aj športovci, výtvarníci, hudobníci či spisovatelia. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy si tak okrem iných zaslúžila operná speváčka Gabriela Beňačková, Pribinovým krížom II. triedy prezident vyznamenal Evu Kováčovú z Ligy proti rakovine a Medailu prezidenta SR dostala aj riaditeľka gymnázia Helena Pašiaková.

Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry oceňuje, že prezident pamätal pri oceňovaní aj na menšiny, aj na ľudí, ktorí často vo svojej práci doslova suplujú prácu štátnych inštitúcií. „Boli to najmä ľudia z neziskového sektora. Myslím však, že udeľovanie vyznamenaní bolo veľmi vyvážené aj smerom k vede, športu a iným oblastiam. Čo však mimoriadne oceňujem zo svojej práce a čo na Slovensku vôbec nie je bežné - ako dôsledne prezident udeľoval vyznamenania kvalitným osobnostiam z radov menšín. Vždy sme tam našli ľudí maďarskej a rómskej národnosti, ktorí buď reprezentovali menšinové práva či kultúru, alebo boli špičkovými odborníkmi vo svojej téme,“ podotkla pre agentúru SITA Gallová Kriglerová. Podľa nej aj na základe toho je vidno, aká rozmanitá je naša krajina a koľko kvalitných odborníkov v rôznych oblastiach pochádza aj z menšín. Zastáva názor, že tento trend prevezme aj nastupujúca prezidentka a bude pokračovať v uznávaní zásluh za rozvoj krajiny ľudom, ktorí pochádzajú z veľmi rozmanitých prostredí.

Andreja Kisku na poste prezidenta vystrieda Zuzana Čaputová. Inagurovaná bude 15. júna.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok