Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.09.2015 10:30 Ekonomika
Informačnú povinnosť si splnila veľká väčšina výrobcov energie z OZE
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2015 10:30 Ekonomika

Informačnú povinnosť si splnila veľká väčšina výrobcov energie z OZEBRATISLAVA - Zákonnú informačnú povinnosť, na základe splnenia ktorej môžu v budúcom roku čerpať štátnu podporu na nimi vyrobenú elektrinu, si splnila voči regulačného úradu väčšina producentov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Túto povinnosť im legislatíva ukladá splniť do 15. augusta v roku.


"Povinnosť podľa zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby na uplatnenie podpory v roku 2016 si voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zatiaľ dokázateľne splnila veľká väčšina výrobcov," uviedol pre TASR hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták. Výrobcovia elektriny podľa neho aj niekoľkokrát opakovane zasielali požadované údaje o svojich rôznych zdrojoch viacerými formami, či už doporučene poštou, e-mailom, alebo ako súčasť cenových konaní.

 

"Skompletizovanie zoznamu je preto veľmi náročná administratívna práca, ktorá sa stále overuje a spresňuje. Aby úrad eliminoval problémy spôsobené rôznymi formami doručovania, preveruje aj všetkých výrobcov, ktorí si povinnosť nesplnili. Možno však konštatovať, že situácia sa oproti minulému roku rapídne zlepšila," zdôraznil hovorca ÚRSO.

 

"Tohtoročné nezákonné odobratie zákonom zaručenej podpory, ku ktorému siahli distribučné spoločnosti, ohrozuje 1200 firiem a až 3600 zamestnancov. Vážnejšia je však obava, že ak sa takýto krok 'prepečie' v roku 2015, môže sa zopakovať v ďalších rokoch. Znamenalo by to, že výrobcovia, ktorým zákon garantuje podporu na celých 15 rokov, z nej už viac neuvidia ani cent," upozornil 25. mája 2015 zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) Pavel Šimon.

 

Voči protestom SAPI namiereným proti regulačnému úradu a regionálnym distribučným sústavám sa ohradil ÚRSO už 6. februára 2015. Za stratu podpory na výrobu elektriny z OZE na rok 2015, ktorá sa týka asi 1200 výrobcov, podľa ÚRSO označuje SAPI nesprávneho vinníka, keďže pri novelizácii príslušného zákona asociácia nemala žiadne pripomienky.

 

Výrobcovia elektriny z OZE mali do 15. augusta 2014 nahlásiť distribučným spoločnostiam a ÚRSO plán výroby na tento rok. Úrad na základe týchto údajov reguluje koncovú cenu elektriny pre domácnosti a priemysel. Približne 1200 z nich si podľa štátu túto povinnosť nesplnilo, hoci oni tvrdia opak. Niektorí však poslali oznámenie len pár dní pred uplynutím termínu, takže distribučné spoločnosti ho nedostali včas.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok