Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Anton Martvoň
Anton Martvoň
27.05.2015 07:11 Domov
Hlina podľa Martvoňa neuplietol bič na pijanov, ale na všetkých
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.05.2015 07:11 Domov

Hlina podľa Martvoňa neuplietol bič na pijanov, ale na všetkýchBRATISLAVA – Novela zákona o priestupkoch člena poslaneckého klubu KDH Alojza Hlinu, ktorou chce zamedziť beztrestnému nezaplateniu blokovej pokuty, sa podľa poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa nestane bičom na bezdomovcov a pijanov, ale na väčšinu obyvateľov Slovenska. Diskusiou k návrhu poslanci ukončili 12. deň 51. schôdze parlamentu.


Člen poslaneckého klubu KDH presadzuje, aby páchateľom, ktorí pokutu za priestupok nezaplatia na mieste, mohol konajúci orgán odobrať akúkoľvek hnuteľnú vec podľa vlastnej úvahy, a to až do okamihu zaplatenia pokuty, po ktorom by túto vec bezodkladne vrátil. „Odobratie veci by nebolo možné, ak vec slúži alebo má slúžiť na zabezpečenie základných životných potrieb alebo ak je jej hodnota v nápadnom nepomere k povahe priestupku,“ vysvetľoval Hlina. Aktuálne platný zákon podľa jeho slov vytvoril kategóriu ľudí, ktorí sú nepostihnuteľní pre svoj sociálny status, títo ľudia to vedia a zneužívajú. Novela má podľa neho riešiť neprispôsobivých, ktorí zneužívajú priestupkový zákon. Ide mu predovšetkým o to, aby námestia a parky slovenských miest neokupovali partie pijanov. „Na Slovensku sú tisíce ľudí, ktorí by vedeli rozprávať dlhé príbehy o tom, ako ich niekto svojím správaním sa a konaním terorizuje a polícia je bezmocná, lebo často páchateľ priestupku vypísanú pokutu priamo pred policajtom pokrčí a zahodí,“ konštatoval opozičný poslanec.


Martvoň upozornil, že na základe Hlinovho návrhu by mohli štátni alebo mestskí policajti za spáchanie priestupku, napríklad prekročenie rýchlosti, chodenie po tráve v parku, zlé parkovanie, či fajčenie mimo určených priestorov podľa ich úvahy odobrať vinníkom akúkoľvek hnuteľnú vec, dokonca aj viac vecí až do okamihu zaplatenia pokuty. Ľudia, ktorí nebudú mať peniaze na priestupky pri sebe tak podľa poslanca Smeru-SD môžu prísť napríklad o mobilné telefóny, notebooky, bicykle či kľúče od auta, ktoré sú samostatnou vecou. Pre konajúce orgány podľa neho bude v praxi pohodlnejšie odobrať nejakú hnuteľnú vec a nebudú musieť vypisovať bloky na pokutu nezaplatenú na mieste.
„Podľa môjho názoru ide o protiústavný návrh zákona, ktorý dokonca dáva policajtom a kontrolórom do rúk bič na milióny obyvateľov Slovenska a tým priestor na buzeráciu obyvateľstva. Pán Hlina by si podľa môjho názoru zaslúžil tzv. poslaneckú malinu za najproblémovejší poslanecký návrh roka, keby sa udeľovala táto cena,“ povedal Martvoň.


Hlina reagoval, že policajt nemá najmenší dôvod niekomu, u koho nie je predpoklad, že pokutu nezaplatí, zaisťovať nejakú hnuteľnú vec, keďže sú s tým spojené určité administratívne úkony. „V štandardnom prípade je ďaleko jednoduchšie vypísať blok a ak ho človek nezaplatí, dostane aj exekútora,“ vraví Hlina.


gm;blreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok