Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2020Ondrej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Archívne foto
Archívne foto
21.03.2018 17:11 Zaujímavosti
Historici mali v minulosti možnosť nazrieť do spisu o Sviečkovej manifestácii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.03.2018 17:11 Zaujímavosti

Historici mali v minulosti možnosť nazrieť do spisu o Sviečkovej manifestáciiBRATISLAVA – Vyšetrovací spis prokuratúry, ktorý sa týka udalostí Sviečkovej manifestácie z roku 1988 v Bratislave, už mali možnosť študovať historici Ústavu pamäti národa (ÚPN).


V reakcii na výzvu historikov adresovanú Generálnej prokuratúre (GP) SR, požadujúcej sprístupniť a do archívu ÚPN alebo Slovenského národného archívu (SNA) premiestniť celý dokumentačný materiál k Sviečkovej manifestácii, to uviedla hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

 

Predajňová uviedla, že ÚPN v polovici mája 2016 adresoval prokuratúre požiadavku o odtajnenie a sprístupnenie spisu týkajúceho sa vyšetrovania pamätného podujatia, na pôde GP tiež zástupcov ÚPN Ondreja Krajňáka a Františka Neupauera prijal námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky.

 

"Dňa 16. 8. 2016 bolo požiadavke ÚPN, s podmienkou dodržania zákona o ochrane osobných údajov, vyhovené," informovala hovorkyňa. "Zástupcovia ÚPN dňa 3. 11. 2016 navštívili po súhlase GP SR Vojenský archív v Trnave a mali možnosť nahliadnuť do   vyšetrovacieho spisu (vojenskej súčasti prokuratúry)," dodala.

 

Poukázala tiež na to, že od vzniku ÚPN v roku 2003 neeviduje GP SR okrem vyššie uvedenej požiadavky žiadne iné žiadosti o sprístupnenie alebo nazretie do vyšetrovacieho spisu. "V stredu 21. marca 2018 bolo doručené podanie od zástupcu ÚPN F. Neupauera, ktorým sa bude GP SR zaoberať," uviedla.

 

Slovenskí historici sa v stredu obrátili na GP SR s výzvou, aby im sprostredkovala celý dokumentačný materiál týkajúci sa Sviečkovej manifestácie v roku 1988. Podľa jedného zo signatárov výzvy Františka Neupauera je dôvodom to, že historikom doteraz ostávajú neprístupné niektoré dôležité materiály o tejto udalosti, ktoré sa nachádzajú v archíve prokuratúry. "Ide najmä o vyšetrovací spis Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava z roku 1990," priblížil Neupauer.

 

V sprievodnom liste historici navrhujú, aby celý dokumentačný materiál viažuci sa k Sviečkovej manifestácii, vrátane zvukových, obrazových a fotografických materiálov a nachádzajúci sa v správe alebo archívoch Generálnej prokuratúry SR, bol odovzdaný do archívu ÚPN alebo SNA a bol tak sprístupnený historikom a bádateľom na vedecký výskum a prehĺbenie poznatkov o tejto dejinnej udalosti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok