Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2022Zora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Posledný sovietsky vodca Michail Michail Gorbačov.
Posledný sovietsky vodca Michail Michail Gorbačov.
12.10.2017 17:22 Zahraničie
Gorbačov vyzýva Putina a Trumpa, aby sa stretli a rokovali o jadrovom odzbrojení
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2017 17:22 Zahraničie

Gorbačov vyzýva Putina a Trumpa, aby sa stretli a rokovali o jadrovom odzbrojeníMOSKVA - Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov vyzýva usporiadať schôdzku prezidentov Ruska a USA, ktorá by bola venovaná najmä problému nešírenia jadrových zbraní a posilneniu strategickej stability.


Táto výzva je súčasťou Gorbačovovho článku pre dnešné vydanie denníka Rossijskaja gazeta. Gorbačov v ňom okrem iného varuje, že ak sa systém znižovania počtu jadrových zbraní rozpadne, bude to mať katastrofálne následky - priame i nepriame. Gorbačov upozornil, že táto situácia môže nastať, ak bude vypovedaná Zmluva o nešírení jadrových zbraní (INF) o likvidácii rakiet malého a stredného doletu podpísaná pred 30 rokmi 8. decembra 1987, ako po tom volajú niektoré kruhy v Rusku i USA.

 

Snahy odstúpiť od INF Gorbačov vysvetľuje okrem iného tým, že Rusko i USA majú teraz - po rokoch rešpektovania INF - voči sebe výhrady, obviňujú sa z jej porušovania i obchádzania jej kľúčových klauzúl. Podľa Gorbačova je vzniknutá situácia zložitá a ťažko sa v nej vyznať. Tento problém má nielen technickú, ale aj politickú rovinu. "A práve politika by sa teraz mala dostať k slovu," napísal Gorbačov.

 

Ďalej uviedol, že vzťahy Ruska a USA sú teraz v "akútnej kríze", z ktorej treba hľadať východisko. "Na to je jedno vyskúšané riešenie - dialóg založený na vzájomnej dôvere," napísal Gorbačov, ktorý preto prezidentov Ruska a USA vyzval, aby sa stretli aj napriek nahromadeným problémom, nevraživosti a nedôvere. Poznamenal, že ani pred 30 rokmi, keď sa rokovalo o INF, "náš dialóg s USA nebol ľahký", mal "mnoho odporcov i kritikov, ktorí sa mu snažili brániť a zviesť z cesty, na ktorú sme sa vydali".

 

Rozhodujúcu rolu v dialógu medzi Ruskom a USA pred 30 rokmi zohrala politická vôľa lídrov oboch štátov. "Práve ona je nutná aj dnes. Toto od prezidentov Ruska a USA očakávajú občania našich krajín i ľudia na celom svete".

 

Gorbačov v článku nástojí na tom, aby rusko-americký summit bol na najvyššej úrovni, lebo "vonkoncom nie je normálne, aby sa prezidenti jadrových mocností stretávali len tak kdesi v kuloároch - a aj to len raz!" Gorbačov vyjadril nádej, že summit prezidentov Ruska a USA je už v štádiu príprav. 

 

Podľa Gorbačova "treba spraviť prvý krok" a riešiť v prvom rade dve navzájom prepojené úlohy: "nedopustiť kolaps systému jadrových dohôd a zvrátiť degradáciu rusko-amerických vzťahov".

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok