Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.10.2018 16:09 Zaujímavosti
Globálne klimatické zmeny budú v pozornosti vedcov,akademikov i kontrolórov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.10.2018 16:09 Zaujímavosti

Globálne klimatické zmeny budú v pozornosti vedcov,akademikov i kontrolórovBRATISLAVA - Otázky súvisiace s globálnymi klimatickými zmenami, znečisťovaním životného prostredia, ale aj udržateľným rozvojom civilizácie budú v nadchádzajúcich rokoch jednou z kľúčových tém pre nezávislé kontrolné inštitúcie pôsobiace nielen v európskom priestore.


Informoval hovorca Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Marek Papajčík s tým, že kontrolóri sa tak aktívne pridávajú k vedcom, akademikom, ktorí už niekoľko rokov upozorňujú národné vlády i medzinárodné inštitúcie, že budúcnosť života na Zemi je v ohrození.

 

Slovenskí kontrolóri v súčasnosti vykonávajú podľa NKÚ prierezovú kontrolu, ktorej cieľom je zmapovať stav implementácie záväzkov, ku ktorým sa Slovensko prihlásilo, a tiež napĺňanie kľúčových ukazovateľov súvisiacich s kvalitou životného prostredia.

 

"Výsledky kontrolnej akcie budú pritom poskytnuté európskym partnerom, aby sa vďaka medzinárodnému porovnávaniu kontrolných zistení spracovala správa o tom, ako si národné vlády, ale aj samotné európske spoločenstvo plnia svoje záväzky smerujúce k znižovaniu znečistenia planéty," priblížil Papajčík.

 

Predseda NKÚ SR Karol Mitrík považuje témy súvisiace s ochranou životného prostredia a otázky týkajúce sa kvality života za kľúčové pri definovaní strategického, strednodobého zamerania kontrolnej činnosti úradu. Pri príprave kontrolných akcií, ale aj pri ich vyhodnocovaní a definovaní odporúčaní pre parlament či vládu budú slovenskí kontrolóri aktívne spolupracovať s akademickým prostredím a vedcami.

 

"Kontrolóri, vedci sú odsúdení na aktívnu spoluprácu, pretože len spoločnými silami vieme a môžeme vybudiť spoločnosť k tomu, aby sme si uvedomili, že ľudský život, kvalitné životné prostredie, zdravá spoločnosť je jediným kľúčom k udržateľnému rozvoju spoločnosti," spresnil Mitrík. Európske kontrolné inštitúcie upozorňujú podľa NKÚ národné vlády, parlamenty, že neriešenie, odsúvanie ekologických výziev na neskôr bude mať rozsiahle ekonomické i finančné dosahy. Neriešenie problémov bude citeľné i v zdravotníctve a bezpečnosti.

 

Trvalo udržateľné ciele Agendy OSN 2030 v súčasnosti preverujú slovenskí kontrolóri v rámci akcií, ktoré sú zamerané na plnenie opatrení súvisiacich s protipovodňovou ochranou rizikových území, na udržateľnosť a efektívnosť systému lesného hospodárstva, ale aj na funkčnosť triedeného zberu komunálneho odpadu.

 

"V roku 2019 bude národná autorita pre oblasť externej kontroly realizovať tiež spoločné medzinárodné kontroly. Spoločne s českými partnermi sa pozrú na problematiku súvisiacu s podporou kľúčových klimaticko-energetických politik štátu a financovanie tejto podpory z hľadiska udržateľnosti verejných príjmov," podotkol Papajčík.

 

Slovenskí, poľskí a ukrajinskí kontrolóri zasa zmapujú, ako národné vlády dodržiavajú princípy, záväzky vyplývajúce z Bazilejského dohovoru pri pohybe nebezpečného odpadu cez hranice štátov a jeho zneškodňovaní.

 

NASA už 60 rokov skúma vesmír aj otepľujúcu sa atmosféru

 

V Rakúsku zaznamenali rekordný úbytok ľadovcovreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok