Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. aug. 2020Jozefína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
13.10.2010 07:07 Zaujímavosti
EK hľadá pre značku European Master's in Translation ďalšie univerzity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.10.2010 07:07 Zaujímavosti

EK hľadá pre značku European Master's in Translation ďalšie univerzity
Európska komisia začala novú iniciatívu s cieľom povzbudiť európske univerzity k poskytovaniu vysokokvalitných študijných programov pre študentov, ktorí by chceli pracovať ako prekladatelia. Výzva je smerovaná aj na slovenské univerzity, pretože možnosť získať diplom so značkou European Master's in Translation (EMT) neponúka žiadna z nich.
      Sieť európskeho magisterského štúdia prekladateľstva zriadili minulý rok v nadväznosti na rastúci nedostatok riadne kvalifikovaných prekladateľov na pracovnom trhu. EMT je univerzitnou sieťou, ako aj uznávanou značkou kvality. Dosiaľ sa do tejto siete úspešne prihlásilo 34 európskych univerzít zo 16 členských štátov. V Českej republike, rovnako ako na Slovensku nie je súčasťou siete žiadna inštitúcia vyššieho vzdelávania, naopak Maďarsko, Slovinsko či Bulharsko svojich zástupcov v elitnej skupine majú.
      V prípade univerzít, ktoré si želajú používať značku EMT, ich študijné programy posudzujú odborníci v oblasti prekladateľstva, ktorí sú vo väčšine prípadov členmi existujúcej siete. Sieť EMT organizuje tento rok svoju konferenciu v Bruseli v dňoch 11. až 13. októbra.
      Zručnosti, ktoré prekladateľ potrebuje na modernom trhu práce, podľa komisie čoraz viac prekračujú čisto jazykové schopnosti. V kontexte projektu EMT sa uznáva, že prekladatelia musia mať aj znalosti v oblasti podnikania, riadenia projektov a vyjednávania. Na mnohých univerzitách sa napríklad v súčasnosti študenti prekladateľstva učia okrem prekladania aj to, ako podnikať.
      "V mnohých krajinách môže ktokoľvek o sebe tvrdiť, že je prekladateľ, a to bez akejkoľvek záruky odbornej spôsobilosti. Dlhodobým cieľom projektu EMT je zvýšiť úroveň odbornej prípravy prekladateľov, vzdelávanie so značkou EMT je uznané za jedno z najlepších v odbore," vysvetlila Andrulla Vassiliuová, komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok