Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. okt. 2020Aurélia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
osvedčilo sa staré známe pravidlo:  Protiklady sa priťahujú.
osvedčilo sa staré známe pravidlo: Protiklady sa priťahujú.
15.05.2020 06:24 Kultúra
Drsná žena a nežný muž
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.05.2020 06:24 Kultúra

Drsná žena a nežný mužStále sa rozvíjajúce storočie prináša čoraz pestrejší pohľad na svet. Kým minulosť zamykala ženu do šiat, vyberala jej manžela bez toho, aby sa mohlo namietať a dávala jej obmedzenú šancu realizovať sa, prítomnosť sa k nej zachovala oveľa milosrdnejšie.


Otvorená spoločnosť
Nohavice viac nie sú odev šitý na mieru mužovi, či sa vydá a či nie je len otázka jej slobodnej vôle a aj čo sa týka profesie je spoločnosť otvorená. Vzdelanie je prístupné a dokonca už nie je vylúčené, aby sa skĺbilo materstvo so zamestnaním.

 

 

Niet divu, že aj do literatúry preniká fenomén väčšej emancipácie, a tak sa z nežnosti stáva drsnosť, a z povrchnosti citlivosť. Nie je to, pravdaže, možné zovšeobecňovať, ale nie zriedka vídať to, ako autorka v románe zdrsnieva a muž-autor, naopak, dostáva tú romantickú povahu.

 

Sally Rooney - Normálni ľudia
Ak by som napísala, že román vyprovokoval rozruch v literárnom aj neliterárnom kruhu, nebolo by to dostatočne výstižné pomenovanie. Autorke sa nedá uprieť, že vďaka rozprávačskému štýlu, ktorý jej bol nadelený, má schopnosť niekoho podráždiť do nervozity, iného zasa posadiť od smútku.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nevena Djuric (@nenadjuric),

 

Ťažko sa dá opísať, čo v sebe schováva dielo Normálni ľudia. Stretli sa. Zaľúbili sa. A to je asi všetko. Áno, je v tom zhrnutá pointa a súčasne to nepovie nič. Láska, ktorú vložila do sŕdc hrdinov, bola komplikovaná. Raz spolu, potom zasa nie. Nikdy nie úplne pri sebe, ale ani nie od seba. Je to odporne kruté, vulgárne, ale vulgárnosť nie je taká, akú by čitateľ očakával. Je to poňatie romantiky, ktorá je taká horká, že by ju nikto neprehltol a pritom aj taká bolestivo vábivá a trhajúca na kusy, že to je až nepochopiteľné. A je drsná, ale to je asi jasné. Priamočiara, úprimná, až z toho mrazí kosť.

 

Nicolas Barreau - Paríž je vždy dobrý nápad
Autor dokonale ilustruje jemnosť a nevtieravo servíruje na podnose zmes romantiky a smiechu. Stačilo by už len to, že sa príbeh odohráva v Paríži. Je v tom však zapojeného ďaleko viac.

 

 

Je tam aj čaro pohľadnice, malé a útulné papierníctvo a jeho majiteľka. Želá si, urputne si niečo praje, ale nič sa jej neplní. Potom niekto otvorí dvere obchodu, zakopne a stojan s pohľadnicami spadne s treskotom na dlážku. Tak sa to začne. A bude to krásne.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela MihokováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok