Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.09.2013 13:13 Relax
Dajte si kávu! Vieme, ako vás ochráni pred diabetom 2
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.09.2013 13:13 Relax

Dajte si kávu! Vieme, ako vás ochráni pred diabetom 2BRATISLAVA - Viaceré výskumy v minulosti poukázali na priaznivé účinky pitia kávy ako prevencie voči vzniku diabetu typu 2.


Káva zvyšuje krvný obsah špecifickej bielkoviny, ktorá reguluje pohlavné hormóny. Konečným výsledkom je ochrana proti diabetu typu 2. Zvlášť sa to týka žien po menopauze.
Diabetom trpí iba v USA takmer 24 miliónov detí a dospelých, čo predstavuje asi osem percent obyvateľstva. Z toho 90-95 percent prípadov tvorí diabetes typu 2. Podobne chmúrne sú aj štatistiky v iných rozvinutých krajinách.
Viaceré výskumy v minulosti poukázali na priaznivé účinky pitia kávy ako prevencie voči vzniku diabetu typu 2. Presný účinok kávy v tomto kontexte však zostával neznámy.

Vedci na to prišli

Vedci odhalili možný molekulárny mechanizmus v pozadí tejto stránky prospešnosti kávy. Súvisí s bielkovinou SHBG (sex hormone-binding globulin, globulín, viažuci sa k pohlavným hormónom), ktorá reguluje činnosť pohlavných hormónov testosterón a estrogén. V ich prípade sa už dlho predpokladá súvislosť s diabetom typu 2.

Nový výskum ukázal, že káva zvyšuje hladinu SHBG v krvnej plazme. Ženám, ktoré vypijú aspoň štyri šálky kávy denne, hrozí v porovnaní s tými, ktoré kávu nepijú, iba 44-percentné riziko, že ochorejú na diabetes typu 2. Miera rizika je nepriamo úmerná hladine SHBG.
Vedec Simin Liu s iným tímom v skoršom výskume lokalizoval dve mutácie génu, kódujúceho bielkovinu SHBG, ktoré súvisia s rizikom diabetu 2. Jedna ho zvyšuje, druhá znižuje, čo závisí práve na krvnej hladine SHBG. Najlepšie výsledky malo pitie kávy pri ženách, ktoré boli nositeľkami druhej, prospešnej mutácie.

V čom prospieva?   

Dôležitá úloha pohlavných hormónov v diabete 2 vyplynula z množstva klinických výskumov. SHBG nielenže reguluje aktívne pohlavné hormóny, no zrejme sa viaže tiež k receptorom mnohých druhov buniek, čím priamo sprostredkúva biochemickú signalizáciu týchto hormónov v tele.

„SHBG v krvi zjavne odráža genetickú citlivosť na diabetes 2. My sme teraz preukázali, že túto bielkovinu možno v súvislosti s rizikom diabetu ovplyvniť stravovacími faktormi, ako je pitie kávy – tak či onak, čím nižšia je hladina SHBG, tým väčšie je riziko, výraznejšie ako pri všetkých ostatných známych rizikových faktoroch diabetu,“ povedal Simi Liu.

V rámci výskumu identifikovali 359 nových prípadov diabetu vo vzorke vyváženej podľa veku a etnicicity, ktoré porovnali s 359 zdravými kontrolnými osobami vybratými z takmer 40.000 žien, účastníčok pokusného programu prijímania nízkych dávok aspirínu a vitamínu E ako prevencie kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny. Napokon zistili, že káva bez kofeínu mieru rizika diabetu 2 neznižuje – jej pitie významnejšie nesúvisí ani s týmto rizikom, ani s hladinou SHBG v krvi.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok