Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vek 65 rokov bude dôvodom na výpoveď
Vek 65 rokov bude dôvodom na výpoveď
04.02.2021 11:13 Domov
Bude vek 65 rokov dôvodom na výpoveď zo zamestnania?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2021 11:13 Domov

Bude vek 65 rokov dôvodom na výpoveď zo zamestnania?Ak budete mať 65 rokov, od budúceho roka vám zamestnávateľ môže dať výpoveď z dôvodu dôchodkového veku. Budete mať nárok na odstupné.


Zamestnanci budú môcť od začiatku budúceho roka dostať výpoveď, ak dovŕšia 65 rokov a súčasne vek určený na nárok na starobný dôchodok. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý v parlamente počas rokovania o vládnej novele Zákonníka práce podal poslanec Marián Viskupič. Zamestnanec, s ktorým jeho zamestnávateľ skončí pracovný pomer z tohto dôvodu, má mať nárok na odstupné. Od júna 2017 je dosiahnutie veku 65 rokov jedným z dôvodov skončenia štátnozamestnaneckého pomeru. Podobný systém sa tak má zaviesť aj pre pracovnoprávne vzťahy upravené Zákonníkom práce.

„Odôvodnenosť opatrenia je daná snahou o podporu celkovej zamestnanosti na Slovensku, ako aj snahou o medzigeneračnú výmenu zamestnancov na pracovisku, ktorá bola v predchádzajúcich rokoch narušená etapovitým posúvaním dôchodkového veku a zotrvávaním zamestnancov starších ako 65 rokov v pracovnoprávnom pomere u zamestnávateľa," uviedol predkladateľ. Upozorňuje na to, že zvolená veková hranica nie je naviazaná na všeobecnú zákonnú úpravu vzniku nároku na priznanie starobnej penzie, ale je zvolená vyššia hranica. „Stanovenie maximálnej vekovej hranice pre účely zamestnania je bežnou súčasťou pracovného práva viacerých členských štátov Európskej únie," upozornil Viskupič. Nie je tov rozpore s príslušnou európskou smernicou.

 

 

Riešil sa i ďalší pozmeňujúci návrh, podľa ktorého budú môcť osoby staršie ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky od marca tohto roka vykonávať okrem činností v kultúre, umení, športe a reklame aj ďalšie ľahké práce, ktoré charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, ďalší vývoj alebo ich školskú dochádzku. O tom, či ide o ľahkú prácu, rozhodne inšpektorát práce, ktorý vydá povolenie na žiadosť zamestnávateľa.
reklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Marián Viskupič/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok